| florin12ize a întrebat:

Sall!
Am o placa video ati radeon hd 5450 1 gb ddr 3 si are 62-65 de grade in idle iar in jocuri ajunge la 73-80 de grade.Placa video este cu racire pe radiator iar pc este in garantie asa ca nu pot umbla in el.Cum pot reduce temperatura?

Dau funda celui mai bun sfat.big grin

Răspuns Câştigător
| dark91shadow a răspuns:

Sall

Daca temeratura e de 73-80 de grade in timp ce joci e normal sa fie asa. Nu prea ai cum sa reduci temperatura decat daca ii pui un cooler (te duci la firma de unde ai PC si ceri o montare)

Un alt sfat pe care ti l pot da e sa intalezi un soft care ajuta placa video : http://www.videotutorial.ro/? p=9297 sper sa te ajute.

4 răspunsuri:
| conundrum a răspuns:

Pentru jocuri nu e mult, in Idle e cam mare temperatura.Ia si il desfa si curata placa video.Garantia pe sistem e cea mai mare prostie, adica sa nu poti curata pc'ul 2 ani tongue

| MaStErShOt a răspuns:

Si eu am nVIDIA 9400GT 1gb ddr2 si la fel face, in jocuri 80 grade + iar in rest sta pe la 65-70 asa ca stai linistit ca rezista la temperaturi si mai mari

| maryngeorge a răspuns:

Stai calm placile video sunt facute sa reziste pana la 100 grade de obicei cam asa stau placile video

| Costi_Kosty_1997 a răspuns:

Ia-ti speedfan sa maresti viteza de racire la placa video daca nu te descurci add me pe mess: armin_van_kosty