| Kratochwil_Fabian_1998 a întrebat:

De ce cand deschid laptopul imi apare mesajul Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key? Cum pot sa îl fac fara a il desface?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, inchide-l si tine-l apasat sa se inchida totul....lasa-l 5 minute si redeschide-l si vezi dupa aceea daca iti ami cere ceva.
In nici un caz nu introdu nimic, nu accesa vreun link primit de pe undeva, poate fii virus!

4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Nici vorba de virus! Omul nici macar nu ajunge sa vada sistemul de operare. Pot fi doua situatii;

1. BIOS/UEEFI. In functie de modelul de laptop, dupa ce il pornesti, apasa Del, F12, F2 etc. Informatia o poti afla din manual sau de pe Internet. Cand ai BIOS-ul pe ecran, cauta "Boot" si vezi care este ordinea prestabilita a device-urilor pentru boot. Pune hard-disk-ul pe pozitia 1 si (preferabil) dezactiveaza orice altceva.
Daca nu poti accesa BIOS-ul, du-l la garantie/service.

2. Hard disk-ul are o problema. Poate fi logica (master boot record-ul sau chiar fisierele de boot sunt alterate) sau fizica. Daca problema este logica, o reinstalare a sistemului de operare ar trebui sa rezolve problema, dar risti sa pierzi fisierele aflate acum pe hard-disk, daca schimbi marimea partitiilor. Daca problema este fizica, hard-disk-ul trebuie inlocuit. Deci tot garantie/service.

In cazul in care ai un alt calculator functional, un kit de Windows si un stick de 8 GB, descarca Rufus (https://rufus.akeo.ie/), creeaza un stick boot-abil, baga-l intr-un port USB si vezi daca instalarea de Windows porneste. Asta te lamureste daca BIOS-ul este afectat sau nu. Daca porneste, continua instalarea Windows-ului, cel mai simplu peste cel vechi (alege optiunea "Update"). Daca dupa primul restart (facut automat, in timpul instalarii) totul continua normal, ai scapat! Lasa instalarea sa se termine, scoate stick-ul din portul USB, instaleaza driver-ele si cand totul este gata, evalueaza pierderile (fisierele pierdute).
Daca primesti acelasi mesaj de eroare, hard-disk-ul este compromis.

Success!

| JackR a răspuns:

Ah, si inca ceva! Daca este un model mai vechi, verifica sa nu ai vreun disk in unitatea de CD/DVD!

| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Dupa mesaj as zice ca a cedat HDD-ul, singurul lucru ce poti sa-l faci sa incerci sa intri in bios sa vezi in primul rand daca e detectat hardul, dupa care sa-l repornesti daca al vede. Daca nu porneste singur in Windows, reinstaleaza-l. Daca nu merge cap coada instalarea, ai nevoie de un alt hard