| AlexStefan1 a întrebat:

Sall, am un laptop Lenovo si stau doar in casa cu el si ma joc, cand joc il tin in priza ( imi mareste fps-urile ) dar am si bateria in el similtan, daca ii scot bateria si il las doar in priza cateva ore are vreo problema? sau este posibil?

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Bateria sta acolo pentru ca a fost conceputa sa stea acolo in priza sau deconectat de la priza. Nu iti face griji de faptul ca nu deconecteaza bateria de la incarcare. O face in spate, altfel gandeste-te ca producatorul s-ar trezi cu toata productia ca ii vine inapoi. Ceea ce nu se intampla. Asa ca lasa vocea targului care vorbeste prostii de data asta.

Faptul ca ai mai multa putere cand este in priza, asta se datoreaza profilului power pe care il ai setat in windows. In mod normal cand te deconectezi si esti mobil se presupune ca nu ai nevoie de prea multa putere de calcul. Si calculatorul trece intr-un mod de economisire al bateriei echipamentului salvand curent de peste tot. Procesorul e un loc, displayul, usb-urile, etc, multe sunt afectate.

Daca vrei ca acest lucru sa nu se intample si sa ai aceeasi putere de calcul si cand nu esti conectat la priza, trebuie sa schimbi setarile profilului power.

| MskDesign a răspuns:

Este recomandat sa scoti bateria.Multi utilizatori, dupa ce bateria e plina, uita sa mai scoata laptop-ul de la incarcat si astfel, bateria se deterioreaza.

| AlexStefan1 explică (pentru MskDesign):

Sa scot bateria in timp ce laptopul functioneaza sau dupa ce-l sting? eu am si cooler

| Gebster a răspuns (pentru AlexStefan1):

Mai Intai scoate Bateria, dupa il bagi in priza si te joci, nimic nu se poate intampla, la fel fac si eu, si cand e nevoie sa plec, iau doar bateria cu mine. happy

| MskDesign a răspuns (pentru AlexStefan1):

Ce treaba are cooler-ul extern.Acela este colegat prin usb. Ichide laptopul, scoate-i bateria si dupa redeschidel.

| AlexStefan1 explică (pentru MskDesign):

Am scos-o, mere bine dar daca o las fara laptop o sa o afecteze? ma refer la o perioada lunga de timp.

| MskDesign a răspuns (pentru AlexStefan1):

La o saptamana cca, bag-o in laptop si o descarci. Dupa ce s-a descarcat o repui la incarcat si dupa o scoti pentru o alta saptamana.

| AlexStefan1 explică (pentru MskDesign):

Aha, asa am sa fac, eu am scos-o cand era cam la 60-70 % deci sa nu am probleme cum ca nu se va mai incarca big grin