| AlexStefan1 a întrebat:

Sall TPU, am acest laptop : http://www.cel.ro/......gb-hdmi-l/ vreau sa stiu daca ma tine sa-i mai pun : ori un procesor i7 ori un i5 si inca 4gb ram sa am 8, ma tine placa de baza? nu stiu unde imi apare asta si nu vreau sa ma dau mare si sa n-am habar asa ca las expertii, sa-mi spuneti va rog daca imi va merge, multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Teoretic ai putea upgrada procesorul, dar iti zic de pe acum ca, costurile nu sunt tocmai mici. Sper sa nu ma insel, dar un upgrade la i7 te-ar costa peste 6-700 lei. Si in plus de asta nu te-ar ajuta cu nimic. Nu are nici placa video decicata sa spui ca te trage procesorul in jos. Bani aruncati pe un plus de performanta infima.

| AlexStefan1 explică (pentru Jipa95):

Aha, care este diferenta dintre o placa video dedicata si una integrata?

| Jipa95 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Dedicata are o memorie proprie, nu foloseste din RAM ca integrata, are frecventa procesorului grafic mult mai ok, latimea de banda, frecventa efectiva a memoriei este mult mai ok ca la o integrata, etc.
Sunt de ex. integrate de desktop cum ar fi unele procesoare amd cu care poti rula unele jocuri mai recent aparute pe diferite rezolutii si detalii ok, dar nu te gandi ca sunt foarte stralucite. Daca esti gamer hardcore iti trebuie neaparat o dedicata.
Integratele sunt mai mult pentru multimedia ( filme hd, youtube si chestii de genu )

| AlexStefan1 explică (pentru Jipa95):

Deci mai buna este : cred ca a mea e dedicata dar nu stunt sigur, caut acum pe dxdiag.

| Jipa95 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Nu mai cauta, cauti degeaba. Lenovo IdeaPad G510 are placa video integrata.

| AlexStefan1 explică (pentru Jipa95):

Tot cred c-am vazut dedicata, cred ca e dedicata, vreau totusi sa ma asigur.