| Paul_Nagy_1990 a întrebat:

Am o problema.
Am instalat windows 7 si cand dau sa instalez driverul de net imi da aceasta eroare:
the realtek network controller was not found. if deep sleep mode is enabled please plug the cable

Ce sa fac?
Dau funda

13 răspunsuri:
| dfeel a răspuns:

Asigura-te pentru inceput ca ai o placa de retea Realtek...
E laptop sau desktop?

| Paul_Nagy_1990 explică:

Este desktop si am placa de retea realtek

| gelu1970 a răspuns:

Instaleaza driverul de care ai nevoie nu ceea ce ai gasit la intamplare.

| Paul_Nagy_1990 explică (pentru gelu1970):

Driverul placii de retea l-am instalat dar mi-a dat eroare

| dfeel a răspuns (pentru Paul_Nagy_1990):

Driverul este de pe CD-ul oficial cu care a venit placa de baza?

| Paul_Nagy_1990 explică (pentru dfeel):

Da

| dfeel a răspuns (pentru Paul_Nagy_1990):

Daca placa de retea este integrata pe placa de baza, spune-mi te rog ce marca si model este placa ta de baza?

| Paul_Nagy_1990 explică (pentru dfeel):

MSI A58 este integrata placa de retea

| gelu1970 a răspuns (pentru Paul_Nagy_1990):

Atunci nu e driverul ce iti trebuie

| Paul_Nagy_1990 explică (pentru gelu1970):

Imi poti da tu driverul?
Si am mai intampinat o problema nici driverul audio nu merge

| dfeel a răspuns (pentru Paul_Nagy_1990):

Vezi ca sunt mai multe modele de A58. Poate de aici pleaca si confuzia.

https://www.msi.com/search/A58/product/1

Incearca sa vezi care este exact modelul tau. Poti folosi si ceva gen Aida64 daca nu scrie pe placa.

| gelu1970 a răspuns (pentru Paul_Nagy_1990):

Https://www.slimwareutilities.com/slimdrivers.php

descarca versiunea free a acestui program si scanezi pc. o sa iti detecteze driverele lipsa si cu ajutorul acestuia le descarci si le instalezi. in cazul in care problema persista eroarea e din alta cauza. bafta.

| gelu1970 a răspuns (pentru Paul_Nagy_1990):

Scuze. acum vad ca nu e driver wifi, ci driverul de net. solutia e sa iei un stick usb, mergi la un vecin care are net si descarci driver pack lite de aici:
https://drp.su/

apoi cu stick conectat la tine in pc executi programul. avantajul driver pack e ca nu are nevoie de conexiune internet. dezavantajul e ca driverele nu sunt recunoscute oficial de catre cei de la Microsoft. de aceea tu instaleaza cu driver pack doar cel de net si apoi cu slim drivers restul ce iti lipsesc sau nu sunt la zi.