| cyprian16 a întrebat:

Sall TPU, am o problema cu windows7, adica nu stiu de la ce e sigur. Problema este ca nu imi merg jocurile, le instalez ca pe fostul windows si cand sa intru in el, imi da eroarea has stopped to working.Am incercat toate metodele posibile vazute pe net... niciuna n-au dat roade

FUNDA pentru cel care-mi spune ce trebuie sa fac

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Problema o ai de la windows. Cea mai bună soluție este să reinstalezi Windowsul (formatezi partiția unde îl ai instalat, lucru normal când instalezi Windows-ul) sau dacă ai vreun punct de restaurare dintr-un timp în care toate funcționau bine poți încerca cu system restore. Deja programele de optimizare nu îți mai pot face mare lucru deoarece trebuie înlocuite multe fișiere. Presupun că ai încercat și cu update-uri la Windows deci eu zic că ți-l reinstalezi.

| cyprian16 explică (pentru DDCC):

In afara de reinstalare, nu ar exista si alta metoda?

| DDCC a răspuns (pentru cyprian16):

Metode sunt(însă pot implica mai multă muncă), există programe ce repară fișierele stricate sau corupte mai bine zis însă ai grijă ce descarci să nu iei toate prostiile după care să te trezești că abia îți mai funcționează computer-ul (crede-mă, și eu făceam așa înainte). Ia programul ăsta de aici http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip, rulezi HCD customizer, pui imaginea, îi dai extract și când se termină deschizi folderul MyBootCd pe care ți-l plasează implicit în partiția C, unde ai sistemul, mergi la Programs și execuți de acolo combofix.exe, îl rulezi de 3-4 ori, de câte ori este necesar. Altceva: Dai click pe butonul de start, scrii cmd și îl execuți ca administrator, scrii apoi sfc/scannow și îi dai enter. Poți să verifici și partițiile din computer de erori(dai click dreapta pe una (C spre exemplu) iar api pe Properties, te duci la Tools și apoi la chack for erros, bifezi amândouă obțiunile și dai ok). Numai vezi partiția cu sistemul ți-o va putea scana de erori doar la următorul restart și va trebui să aștepți în jur de 1-2h sau mai mult până termină. E recomandat să dai tot de la Tools și defragment now, să îți mai facă puțină curățenie prin spațiul liber. Acum se folosesc alte programe pentru verificarea partițiilor de erori, sau pentru curățarea de regiștri cum ar fi Windows Doctor, însă dacă aproape tot din computer îți funcționează foarte greu n-are rost să te complici atâta, mai bine înveți cum să pui dvd-ram-ul pe ordinea de boot. Poți face pc-ul să pornească mai repede prin dezactivarea pornirii automate a programelor ce le ai în pc, dă click pe Start și scrie msconfig.exe și poți bifa a doua sau te duci la Startup și debifezi ce nu vrei să-ți ruleze odată cu pornirea computerului. Ca să îți ruleze programele fără să înceteze să mai răspundă, reînregistrează-ți Windows Installer (click Start scrii MSIEXEC /UNREGISTER, dai enter dup care scrii MSIEXEC /REGSERVER și dai enter de asemenea). Șterge-ți update-urile din sistem (intră în C, în Windows și șterge folderul SoftwareDistribution după care te duci la services și restartezi serviciul Windows Update și faci iar update-urile la sistem). Poți descărca și Microsoft. Net Framework(de pe site-ul microsoft.com) și să îl instalezi. Mie nu mi-e lene să îți zic metode prin care să repari pc-ul cât de cât însă nu cred că ai tu chef să le aplici pe toate. Este posibil și ca virușii să-și fi "făcută de cap" la tine prin computer și acum degeaba mai bagi o mie de programe. Știi cum e? Mai bine cumperi o haină nouă decât să îți repari sau să coși la loc pe cea veche mai ales dacă arată ca o cârpă. Dacă nu funcționează metodele reinstaleză-ți sistemul, frate! http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......s-cu-pas/, doar la boot dacă nu te descurci cheamă pe cineva. Succes!

| DDCC a răspuns (pentru DDCC):

P.S. Vezi că ultimul link nu funcționează deoarece este inclusă și "," (corect este http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/ ), dar e foarte probabil să fi observată, am ținut doar să precizez asta, doar atât. Dacă nu te descurci cu ceva, scrie, ok? Poate te întrebi de ce am scris atâta, ei bine iată răspunsul: Pot exista o groază de motive pentru care ți se blochează computer-ul, nu rulează jocurile etc. și nu garantez că îți va merge nici cu astea, depinde de cât e de grav e și n-are întotdeauna rost să-ți pierzi timpul cu ele.