| costinvlad a întrebat:

Am obtinut fisierul BIOS.ROM pentru Bios-ul meu. Am un Acer Aspire A515-41G-F2SH cumparat de maxim 2 saptamani. InsydeH2O version 05.11. 34V1.04 in dxdiag la BIOS. De unde pot descarca Programul de flashuit care sa fie modat pentru BIOS-ul.FD sau.ROM. Ms.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Gandeste bine ce vrei sa faci.
actualizarea bios se face in cazuri extreme si de aceea nu e indicata. daca iti da eroare ai ucis placa, deci laptopul. si garantia nu acopera asa ceva.

| costinvlad explică (pentru gelu1970):

Stiu. Am mare nevoie de tot din BIOS pentru overclock si tot. Stii un tool de flashuit bios care sa imi modeze bios-ul? un flasher modat? Ms.

| gelu1970 a răspuns (pentru costinvlad):

WinPhlash.exe
presupun ca ai bios Phoenix

| costinvlad explică (pentru gelu1970):

Unde vad asta? La mine apare InsydeH2O Version 05.11. 34V1.04 si este revision 5.0 Ms mult de tot

| gelu1970 a răspuns (pentru costinvlad):

Ufff. la acest bios flash se face diferit. iti recomand sa faci un backup cu programul mentionat mai sus inainte sa incerci orice.
ai pass si nu poti accesa overcl. incearca sa cauti in pagini cu utilizatori ce au aceasta problema. de multe ori fabricantii au pass standart. vreau sa spun ca nu e un pass pentru fiecare sistem.

| costinvlad explică (pentru gelu1970):

Ok. Ms. Am facut backup. Am si update luat de pe Acer. Daca schimb numele din BIOS.ROM in BIOS.FD la backup si il bag in folderul cu H2OFFT-W o sa mearga? Ms.

7 răspunsuri:
| Bd_Stela_1998 a răspuns:

Pai bine asta nu este garantat pentru asa ceva dar cauta pe google in orice caz si o sa-ti distrugi placa, laptop sau ce ai tu acolo asaca nu tio dau ca recomanda

| costinvlad explică (pentru Bd_Stela_1998):

E bios-ul original. Caut un flasher modat care sa modifice BIOS-ul si sa imi dea access la OC si toate alea. Exact asa cum era in fabrica cand setau aia frecventa, etc. Si dupa OverClock o sa pun un cooler foarte puternic.