| Block_Sky_1997 a întrebat:

am si eu 2 intrebari:
1. aceasta placa de baza http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gm-vgs3-f x-bulk/ zice 1600 O.C. este greu sa faci oc la placa de baza sa imi functioneze pe 1600?
2. aceasta sursa http://www.pcgarage.ro/surse/b-move/bm-ps01-500w/ imi va tin un fx 6300, msi 7790 2gb, 1 hdd 500gb, 4gb ram?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

1.1600 oc inseamna ca trebuie sa faci overclock la ram, ci nu la placa e baza.La ram nu e foarte greu, dar intre 1333 mhz si 1600 mhz e performanta 0.
Nu o vei vedea niciodata diferenta dinte 1333mhz si 1600mhz.Doar in benchmark-uri.
2.Nu lua sursa aia, ca e o pocnitoare care nu are protectii si un amperaj de tot rasu, iar la prima tensiune mai mare, sunt sanse 90% sa ia si placa video sau altceva dupa ea.

Fa un efort pana la asta daca poti, ca merita, plus ca e mai buna ca artificia de b-move

http://www.pcgarage.ro/surse/cooler-master/elite-power-plus-460w/

9 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

1. Daca memoriile functioneaza la 1600 mhz, atunci tot ce trebuie sa faci este sa selectezi manual frecventa de functionare a memoriei din BIOS. Foarte usor.

2. Da, sursa duce acele componente.

| Gabi05 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Cum sa duca sursa, aia sistemul ala?
Tu te-ai uitat la sursa, sau doar ca are 500W care nu ii da.
Si chiar daca duce(desi sunt 10% sanse) va fi la limita, iar la cadere de tensiune, cu protectiile de la sursa adica 0, va face poc

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Gabi05):

Sursa, ca specificatii, duce. Dar din pacate nu am toate detaliile in fata ca sa imi dau seama daca are protectii sau nu, daca transformatorul este unul bun, daca condensatorii sunt de calitate, ce varfuri face in diferite situatii.

Gabi05, te rog sa nu te superi, dar asa i-as fi recomandat si eu un Seasonic de toata frumusetea, eu doar i-am raspuns la intrebare.

Personal am Spire SP-ATX-400W care lucreaza cu FX-6300 + HD 6850 OC Gigabyte GV-R685OC-1GD.

| Gabi05 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Nu ma supar, nu am de ce, dar ce pretentii sa aiba de la o sursa cu protectii 0, amperaj mic, iar despre electronica nu mai vorbesc, ca doar nu punea electronica din seria X de la seasonic, care e varful lantului de top intr--o sursa de 100lei.Si totusi omul care cumpara are fx6300+hd7790,procesor 480lei si vidro-500lei,si sa ia o sursa proasta.

Pana la urma vad ca a decis.

| Block_Sky_1997 explică:

O sa iau aceasta sursa care stiu sigur ca e buna http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-400w/
si in legatura cu memoria ram cred ca o sa iau o memorie ram la 1333 direct

| Gabi05 a răspuns (pentru Block_Sky_1997):

Cel mai bine asa, sursa e e una chiar buna, si iti va tine sistemul.
Va tine si overclock pe procesor dar nu e indicat pe placa ai de baza.
Cat despre ram la 1333mhz, ai ales bine, nici daca ai fi lua la 2000mhz nu ai vedea performanta in plus.Doar un punctaj ceva mai mare in benchmark, pe care nu il vei simti in gaming, sau in daily use

| Block_Sky_1997 explică (pentru Gabi05):

Mersi de ajutor

| Block_Sky_1997 explică:

Sau nu are rost si ma tine linistit sursa aia cooler master?

| Gabi05 a răspuns (pentru Block_Sky_1997):

Acel cooler master tine si i5+gtx660,deci tine si acel cooler master.