| iulian26 a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa schimb procesorul la calculator cu unul mai puternic.
Am placa de baza AMD Athlon 64 socket AM2 GA-M61PME-S2, cu procesor de 2. 6 mhz. Ii pot schimba procesorul cu unul mai puternic cel putin 3. 0 mhz?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

E de generatie veche, nu merita. Si daca e dual core, nu va rula la 5000MHz, sunt 2 nuclee care ruleaza fiecare la 2. 6GHz.
Placa ta e compatibila si cu procesore AM3, dar va trebui un update de BIOS. Daca nu stii cum se face, apeleaza la un prieten care stie sa faca acest lucru.
In banii aia iti recomand sa mergi pe un triple-core, si anume asta: http://www.pcgarage.ro/......ox-rev-c3/

7 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Salut.
Pe placa ta de baza poti pune chiar si un CPU triple-core AM3, atata timp cat ai o versiune de BIOS corespunzatoare.
Ce buget ai pentru CPU?

| iulian26 explică (pentru IulianP):

Cam 400 ron. pai merge sa i pun cu am3 daca placa mea e am2?

| iulian26 explică (pentru iulian26):

Am gasit ceva pe net(Athlon 64 X2 5000+ 2. 60 GHz, socket AM2
[ADO5000IAA5DO] 261. 36RON)sa inteleg ca daca este dual core poate ajunge pana la 5000 ghz

| iulian26 explică (pentru IulianP):

Ms mia-am luat un astfel de proccesor cu am3

| iulian26 explică (pentru iulian26):

Salutare azi mi-a venit procesorul(Athlon 64 X2 5000+ 2. 60 GHz, socket AM2)
l-am montat dar nu se vede nici o schimbare, merge la fel de greu ca cel pe care l-am avut de athlon 64 2, 6 ghz. l-am incercat pe assassin creed 1si merge in cascada(reluare), are intarziere intre vorbire si imagine.mentionez ca am place video nVIDIA geforce 6150se de 256mhz ddr2 3ghz windows xp sp3 directx 10.nu stiu ce sa-i mai fac sa fie de la placa video.setarile la graphics la joc le-am dat la cel mai mic si tot greu merge.plz help

| IulianP a răspuns (pentru iulian26):

E de generatie veche, nu merita. Si daca e dual core, nu va rula la 5000MHz, sunt 2 nuclee care ruleaza fiecare la 2. 6GHz.
Placa ta e compatibila si cu procesore AM3, dar va trebui un update de BIOS. Daca nu stii cum se face, apeleaza la un prieten care stie sa faca acest lucru.
In banii aia iti recomand sa mergi pe un triple-core, si anume asta: http://www.pcgarage.ro/......ox-rev-c3/

| bitihacy a răspuns:

Da. Si ca sa stii ce faci, ia intra tu frumos pe siteul producatorului al placii de baza si acolo vei gasi toate detaliile, ce poti si ce nu poti face. Ps. Scrii pe Google AMD Athlon 64 socket AM2 GA-M61PME-S2 motherboard!

| naitreaba a răspuns:

Nu poti. esti nevoit sa-ti schimbi si placa de baza daca vrei sa bagi in procesor dual 3. 0. Cat despre procesor, eu te sfatuiesc sa-ti iei un AMD Athlon x2 de 3. 2 GHz, e ieftin si foarte bun.