| TotiPentruUnu4123 a întrebat:

Am un calculator mai vechi de prin 2004 si vreau sa imi schimb placa de baza(ca sa imi fie compatabil procesorul), procesorul si sa imi pun 2 ram DDR 3. Vreau sa stiu daca se poate schimba sa nu comand piesele degeaba. http://www.cel.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-biostar-a7 80l3c-socket-am3-l/

http://www.cel.ro/procesoare/procesor-amd-athlon-ii-x2-2 70-3. 4ghz-socket-am3-box-l/

9 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Era bine daca precizai, daca hardul e pe sata sau pe ide
Sursa
Placa video.
Sa nu te trezesti ca o cunostinta
sursa deluxe 450W+placa video pe agp+fx6300+msi 760gm-p21 fx

Daca vrei sa schimbi procesorul +placa de baza+Ram recomand asa

dual core ivy
placa de baza h61
2gb ram

http://www.mediadot.ro/wishlist/33212/

| TotiPentruUnu4123 explică (pentru Gabi05):

De unde imi dau seama daca hardul este pe sata sau ide?

| TotiPentruUnu4123 explică:

Si procesorul nu este bun la pret deoarece este destul de ieftin si este de 3, 6.

| Gabi05 a răspuns (pentru TotiPentruUnu4123):

=)),daca si pentium dual core ivy nu e bun, atunci celeron ar trebui sa fie jaff.

Pentium dual core ivy e de generatie mai noua, adica 3rd gen.
dual core ivy e echivalentul unui amd athlon 2 x4 quad core de la amd.

Nu conteaza foarte mult ghz-ul, ci arhitectura/nucleul/optimizaea.
Iar acel pentium are o arhitectura noua.

Iar asta cu ieftin si prost deja e o prostie.
Amd fx6300 costa 469lei iar Intel core i3 3220 costa 500lei, iar fx6300 baga in pamant i3 si in multitasking si in gaming.
Adica fx6300 se situeaza intre i5 si i3.
Daca vrei ceva mai bun ia asa

http://www.mediadot.ro/wishlist/33220/

Uite pentium dual core ivy vs athlon 2 x2 270 pus de tine.
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G2030-vs-AMD-Athlon-II-X2-270

Presupun ca intelegi ceva de acolo, sau vrei sa iti explic?

Pentium a scos 7.4 puncte, iar athlon a scos 6.6

Iar mai jos gasesti fx6300 vs athlon 2 x2 270

http://cpuboss.com/cpus/AMD-FX-6300-vs-AMD-Athlon-II-X2-270

| Me2 a răspuns (pentru Gabi05):

Cum sa compari ma 6300 cu x2 270? rolling on the floor, il baga in pamant pe athlon
Si inca ceva, celeronul nu e jaf, de ex g1610 ii sufla in ceafa lui pentium g620 2nd acesta fiind peste athlon x3 450 cu miile lui de mhz

| Gabi05 a răspuns (pentru Me2):

Stiu ca nu e jaff, tocmai de aia am zis "Daca si pentium dual core ivy nu e bun, atunci celeron ar trebui sa fie jaff"

Iar ca am comparat fx6300 cu athlon, asta a fost doar asa, sa vada ca daca mai pune 3 milioane, iese foarte bine.
Oricum nu merita luat procesor athlon 2 x2 care are 3-4 ani

| Me2 a răspuns (pentru Gabi05):

Daca ai un jaf de sempron care nu mai poate, si nu vrei sa investesti mult si nu te joci, e ok si x2'u

| Gabi05 a răspuns (pentru Me2):

E bun si x2-ul,pentru net/filme/yahoo/muzica, e chiar bun, dar precizez pentium dual core costa 244lei, iar amd athlon 2 x2 270 costa 223lei, presupun ca sti, ca Intel e mai rapid pe single core ca amd.
In plus pentium a scos mai multe puncte ca athlon, iar pentru 21 lei, merita un procesor mai rapid pe single core+ca e mai nou, decat vechiul athlon.

Cel putin eu as da 21lei sa stiu ca am arhitectura mai noua.

| Me2 a răspuns (pentru Gabi05):

Da stiu asta, eu nici nu ma gandesc s-a pus x2'u in configuratii, e cu multe generatii in urma