| cristian041997 a întrebat:

am un amd athlon 4800+ nVIDIA 9500gt si 4, 5gb ram ddr2 si as vrea sa imi cumpar cateva componente dar nu ma pot hotara voi ce credeti ca e mai bine (900ron) procesor fx 6300 o placa de baza pe am3+ o sursa 500w si 4gb ram ddr3 si o sa ramana placa video actuala (cam 900ron in total) sau imi las procesorul actual cu ramii si placa de baza si imi cumpar un r7 260x si o sursa care sa duca sistemul. (cam 900ron) Voi ce credeti ca este mai bine? (il vreau pentru un gaming decent) In mod normal ar fi mai bine prima varianta si sa imi cumpar si r7-lea dar nu mai am bani. Mersi sper ca ati inteles DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Eu propun sa incepi cu procesorul si sursa. Vezi si hdd-ul.

| cristian041997 explică (pentru sltlp):

Asa m-am gandit si eu imi iau procesorul placa de baza sursa si ramii si poate pe viitor un r7 260x dar pana atunci folosesc placa video actuala. A si am un hdd sata II de 250gb.Dar am vorbit cu un prieten si mi-a aratat un sistem cu video integrat tot cam in 900ron si anume un amd a8-6600k o placa de baza pe FM2 sursa si ramii, ce parere ai nu ar fi mai bine configuratia asta? a8 6600k cu video integrat vs fx 6300+nVIDIA 9500gt 512 pe 128biti amandoua cu 4gb rami si aceeasi sursa?

| sltlp a răspuns (pentru cristian041997):

Acum ce sursa ai?
Daca ai hdd sata o sa fie ok.
Si ceva util: un fx6300 e de la 50 pana la 100% superior fata de a8. Acel a8 care il vrei tu costa mult deoarece are integrata aia in el. Daca tu o sa iei dedicata, aia o sa fie inutila(integrata din a8).
Am zis sa iei mai intai procesorul si uite motivul: oricum ce ai acum(procesorul) e foarte slab. Degeaba ii pui tu placa video ca sa dai banii acum ca mari diferente nu o sa ai deoarece o sa apara limitari masive). Asa un procesor rapid te ajuta mai mult. Se deschide mai repede, se incarca toate mai repede etc.

5 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

Amandoua variante sunt proaste, fx6300 este prea puternic pentru acea placa video invechita si va fi tras in jos, tot asa si daca iti iei placa video si lasi procu, recomandarea mea este sa mai aduni vreo 600 de lei (vinzi sistemu actual) si-ti faci unul pe piese complet nou

| FatUglyVirgin a răspuns:

O sursa de 450W cu certificat bronze ajunge, dar daca ai hdd ata iti trebuie unul cu port Sata

| Blamely a răspuns:

Nu lăsa placa video actuală.