| RaduTN a întrebat:

As vrea sa-mi fac un calculator decent de gaming.Nu am toti banii acuma dar as comanda piesele pe rand de exemplu luna asta placa de baza, luna viitoare placa video...

Cooler:http://www.emag.ro/......ENJ6NBBBM/

Placa de baza: http://www.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-1150-z9 7-hd3/pd/D2VLQBBBM/

Procesor:http://www.emag.ro/......DSRWXBBBM/

Placa video: http://www.emag.ro/......ED3RKBBBM/

Ram:4x http://www.emag.ro/......ELG27BBBM/

HDD:http://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/

Carcasa:http://www.emag.ro/......DF7CXBBBM/

DVD Writer:http://www.emag.ro/......DNX4XBBBM/

Monitor: http://www.emag.ro/......D0V5CBBBM/

Camera WEB : http://www.emag.ro/......DM45JBBBM/

Tastatura: http://www.emag.ro/......EQD6KBBBM/

Casti: http://www.emag.ro/......ELJ6TBBBM/

Microfon: http://www.emag.ro/microfon-genius-mic-01a-negru-3-17000 03101/pd/E1HW3BBBM/

Mouse: http://www.emag.ro/mouse-a4tech-bloody-v5-usb-negru-v5-1 /pd/ER9KNBBBM/

Daca bag 16GB Ram va face bottleneck?
Vor rula bine jocurile?
E buna sursa sau trebuie sa-mi cumpar o sursa separata de carcasa?
Vor venii toate firele odata cu piesele sau trebuie sa le cumpar separat?
Cum montez piesele?
Daca am uitat vreo piesa va rog sa-mi spuneti.

Funda :D

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Să strângi frumușel banii și când ai un buget decent de o stație de jocuri atunci dai comanda la piese.Maagazine ca Eurosoft computers și alte magazine nu „pomi lăudați"(unde poți merge cu sacii sparți) asigură asamblarea gratuită și o fac așa cum trebuie nu ca magazinele trmei(eMAG și pc garage) unde te taxeaază pe lucru de mântuială între 50-100 ron pentru asta.
Ca să asamblezi un calculator conform făra să riști să te pomenești cu descarcări electrostatice ai nevoie de:
Minim brqanula ESD și un halat ESD.
Mănuși ESD
Asta te va ajuta să previi distrugerile componentelor cauzate de descărcăriile electrostatice
Un mediu de lucru curat și făra praf, nu pe jos, în balcon etc așa cum face românu și apoi după o lună se miră că nu-i mai merge calculatoru.
Legarea firelor se face după schema electrică de montaj nici de cum după cum te taie capu
Asamblarea se face în ordine nu cum vrei.
Ai nevoie de șrubelnițe conforme, șuruburi de prindere(care NU vin cu piesele) și îndemânare bună pentru asta.
Dacă hardul nu vine cu cablu sata va trebui să umperi unu.
Deci mai bine lasă pe cei ce se ocupă cu asat că au tot ce trebuie. Șuruburile de prindere a componentelor se găsesc greuț și îs scumpe, pe când dacă de exemplu ți-l asamblez eu u te costă nimic.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Configuratie de 2 bani =))
Acuma serios, am sa iti fac o configuratie, desi stiu ca nu ai sa cumperi tu asa ceva, dar adica macar sa fie ceva echilibrat. A, si nu vrei sa pui un pentium 2 cu 32 gb ram? Tot cam la fel de scump: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1015316/.

| DeyCj a răspuns:

Configurația aleasă mi se pare făcută după turmă, la fel ca și magazinul ales.De ce e-mag că turma cumpără de acolo chiar dacă nu e cea mai bună alegere?
Placă de baza cu chipset z? Ești profesionist de ai nevoie de chipset-u ăla sau habar nu ai ce poate face?
Hard disc-ul WD blue pentru sație de jocuri? Nici vorbă.O să-l exploatezi neconform si o să îl distrugi prematur.Wd black e cu totul altceva.
Ramii.Corsair? La ce bun ca să dai 50 ron pe stikeru cu corsair și calitatea e la fel ca un Zeppelin sau Kigstone?
Sursa de alimentare...Clar! ai nevoie de o alta cam de 550W ce să aibă certificat 80+ bronze minim, asta de vrei ca piesele să fie alimentate conform și să aibă durata de viață
Cu montajul....Asta se face NUMAI de personal calificat și care știe să facă așa ceva, nici de cum de unu ce habar n-are să ție o șurubelniță în mână și NU respectă standardele de montaj și NU deține echipamente de protecție! Montajul neconform duce automat la pierderea garanției pe piese.
În locul tău decât să tot plătesc lună de lună 25 ron pe transport mai bine aș strânge banii până aș avea un buget decent de stație de jocuri sau cum sunt eu angajat să achiziționez piesele în rate toate o dată. sunt magazine ce asifgură montajul gratuit și la standardul de calitate conform nu ca e-mag sau Pc garage(magazinele turmei) unde primul îti ia 50 ron și ți le montează de te iei de cap când vezi cu arată și ultimu îți ia 80 ron și tot așa.Calitate 0 și te mai și texează, da turma pe ăia îi alege în loc să caute pe google magazine de calculatoare nu pomu lăudat(unde mai bine mergi cu sacu spart).îți dau un indiciu:Eurosoft computers.
Succes

| RaduTN explică (pentru DeyCj):

Experienta cat de cat am.Eu voiam sa invat sa montez un calculator, dar daca zici ca-i pot strica piesele, mai bine lasa.Ce zici sa-mi cumpar un calculator complet si cu timpul daca mai e nevoie sa mai schimb cate o piesa?

| DeyCj a răspuns (pentru RaduTN):

Nu.Eu am o vorbă ce o recomand tuturor clienților: Cel mai bun lucru făcut îi aăa ce și-l face omu cu mâna lui.
În cazul preasamblatelor, ai șanse mici să prinzi un sistem configurat și ahrdware cum trebuie, și dacă să zicem că prinzi unu, precis ceva nu are cum trebuie, adică placă de baza de generație veche ce nu mai suportă upgrade sau suportă da cu costuri mari, sursă de alimentare, placă grafică și hard disc-urile sunt de cele mai multe ori de calitate foarte proastă(low end-uri făcute pe vapor, ca altfel nu le-ar vinde la 1000-1200 ron luându-ți ochii cu ramii cei mulți(4, 8 gb, real la 1066 sau cel mult 1333 mz), hard discu de capacitate mare(real un seagate în cel mai bun caz, de nu chiar un Samsung sau maxtor, adică de calitate proastă spre acceptabil da numai ca stații office) și lista continuă.de asta recomand mai bine unu custom made așa cum ți-l dorești, și banii îs cam. tot ăia și măcar știi că ai în pc ceea ce vrei și garanție pe piese(aia înseamnă că-i poți face cosmetizarea) nu pe tot sistemu ca să nu-l poți cosmetiza că-i rupi sigiliie cum îi la preasamblate.

| horia2012 a răspuns:

Nu-ti dau link-uri pentru ca depinde de banii pe care ii ai, dar alege altceva:
-ramai cu placa video
-alege o alta placa de baza cu PCI expres 3.0 (dupa placa video), 2 porturi SATA III, pana in 350 lei.
-cumpara un SSD la 120 GB (pe care instalezi numai sistemul si jocuri, aplicatii)
-ramai si cu HDD ales.
-schimba memoria la 8 GB, kit dual chanel.
-schimba procesorul, un I3 in prima faza, (500 lei) daca nu-ti permiti I5 (800 lei) (vezi ce suporta placa de baza)
-schimbi si sursa.
-restul, camera, mouse... raman.
Oricum, depasesti valoarea de 2000 lei.
(componenetele tale). Il asamblezi la o firma specializata, care iti da garantie, nu acasa.

| RaduTN explică (pentru horia2012):

Salut,mi-a spus si lupudepenet ca daca nu stiu sa pun piesele si n-am ce-mi trebuie pot strica piesele.Eu m-am gandit sa-mi cumpar un calculator complet

Unitate: http://www.emag.ro/......D2F9RBBBM/

Monitor: http://www.emag.ro/......EXBDTBBBM/

Si cu timpul daca e nevoie sa schimb piesele.

Este un calculator bun? Merita banii?

| horia2012 a răspuns (pentru RaduTN):

Salut. E bun, mai tarziu schimbi procesorul si sursa. Memorie mai mare te ajuta cel mai mult la editare video. In rest nu ai sa observi mari diferente intre 8 si 16. Cel mai bine ar fi sa obtii informatii referitoare la placa de baza sa vezi daca accepta si un SSD (mai tarziu poate te bate gandul-ai viteza mai mare).

| DeyCj a răspuns (pentru RaduTN):

Ca să nu crezi că abere, uite ce placă grafică are în el:
http://www.geforce.com/......ifications
Da nu mă mir că de la ce magazin vrei să-l cumperi... totu e posibil.
deci gaming-ul va fi cam... dificil pe așa GPU de stație office, la care se adaugă lipsa informațiilor referitor la placa de baza, sursa de alimentare în special și hard disc-ului.Așa cum ziceam, știu ei de ce le ascund... de bune ce îs.
Deci pentru gaming nu-l recomand.

| RaduTN explică (pentru DeyCj):

Pai,ce fac? Imi iau inima in dinti si il asamblez eu sau il iau complet?
Eu as vrea sa-l asamblez eu, adica doar la placa de baza imi e frica ca nu stiu cum sa o pun bine si pot sa pierd garantia la ea, mai e si faza sa se potriveasca placa de baza cu carcasa, daca le iau amandoua ATX nu cred ca e vreo problema.Doar sa pun placa de baza in carcasa nu stiu, si sa unesc toate firele intre ele.Sa pun procesoru, ram, placa video, astea le stiu.

| DeyCj a răspuns (pentru RaduTN):

Să strângi frumușel banii și când ai un buget decent de o stație de jocuri atunci dai comanda la piese.Maagazine ca Eurosoft computers și alte magazine nu „pomi lăudați"(unde poți merge cu sacii sparți) asigură asamblarea gratuită și o fac așa cum trebuie nu ca magazinele trmei(eMAG și pc garage) unde te taxeaază pe lucru de mântuială între 50-100 ron pentru asta.
Ca să asamblezi un calculator conform făra să riști să te pomenești cu descarcări electrostatice ai nevoie de:
Minim brqanula ESD și un halat ESD.
Mănuși ESD
Asta te va ajuta să previi distrugerile componentelor cauzate de descărcăriile electrostatice
Un mediu de lucru curat și făra praf, nu pe jos, în balcon etc așa cum face românu și apoi după o lună se miră că nu-i mai merge calculatoru.
Legarea firelor se face după schema electrică de montaj nici de cum după cum te taie capu
Asamblarea se face în ordine nu cum vrei.
Ai nevoie de șrubelnițe conforme, șuruburi de prindere(care NU vin cu piesele) și îndemânare bună pentru asta.
Dacă hardul nu vine cu cablu sata va trebui să umperi unu.
Deci mai bine lasă pe cei ce se ocupă cu asat că au tot ce trebuie. Șuruburile de prindere a componentelor se găsesc greuț și îs scumpe, pe când dacă de exemplu ți-l asamblez eu u te costă nimic.