| Andrei2121 a întrebat:

http://www.emag.ro/......DBMY9BBBM/
As vrea sa imi explicatii si mie ceva despre componente pentru PC.Eu vreau sa imi cumpar un PC din bucati.De exemplu placa de baza pe care v-am aratat-o mai sus. Spune ca are slot video PCI express x16 si mai jos scrie placa video integrata amd radeon 3000.sa spunem ca vreau sa imi put la ia placa asta video:
http://www.emag.ro/......ECVL7BBBM/
se poate? Adica ea mai are una integrata.Ce face merge cu 2 de odata.Explicati-mi.Si la aceasta placa de baza pot pune numai procesoare amd?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. Se poate. Daca nu ai o placa video dedicata, o folosesti pe cea dedicata. Daca ai dedicata, aia o sa ramana neutilizata(integrata).
2. ce buget ai si ce vrei sa cumperi? Intreb deoarece placa video dedicata aleasa de tine este EXTREM de slaba(chiar cat integrata de pe placa de baza), sau altfel zis, e ca si cum ai arunca banii de pomana...

| Andrei2121 explică (pentru sltlp):

Eu am dat un exemplu eu unul nu am bani sa cumpar una de 1000 de lei mai bine pastrez PC-ul de acum si imi cumpar un ps3 sau xbox 360(dupa mine) nu as vrea sa dau mai multe de 200 lei pe o placa de baza.Eu am PC-ul DDR1 este vechi.Nu pot sa pun mai mult de 2 gb de ram pe el, asta ma supara.De aceea vreau sa trec la ddr3.Placa de baza pe care am ales-o este buna? SI alta intrebare.Eu nu o sa iau toate piesele odata.Eu spun prima data sa iau placa de baza, procesorul si rami dupa care o sa iau hdd-ul si placa video.Pot sa folosesc pana atunci placa video integrata pentru jocuri.Hdd si sursa am de la un PC mai vechi chiar daca HDD-ul are 80gb.Placa video de pe placa de baza e mai buna decat una nVIDIA de 128 mb?

| sltlp a răspuns (pentru Andrei2121):

DA, este o placa ok. Dar ai nevoie clar de alt procesor. De asemenea, vezi ce hdd ai, deoarece daca nu e sata, placa d ebaza nu o sa il suporte.
Da, poti sa cumperi si pe rand cum zici tu. Numai grija mare la ce alegi. Puteai sa te orientezi si pe Intel, sau daca iei pe amd, vezi cu grija ce alegi, ca sunt serii ok si serii foarte slabe, desi pretul e ridicat(si Intel mai are asa).
Si da, poti sa folosesti integrata. Cred ca e echivalenta cu placa d e128mb de care zici tu. Se descurca cu hd si chiar full hd daca esti curios de asta.

| Andrei2121 explică (pentru sltlp):

Iti multumesc pentru informatii iti dau funda dar te rog da-mi si mie id-ul tau.Am vazut ca ai cunostinte in tehnologie si daca mai am niste probleme sa te pot contacta.Multumesc inca odata.

| sltlp a răspuns (pentru Andrei2121):

Ai mesaj.

5 răspunsuri:
| stroedaniel13 a răspuns:

Salut,

merge sa iti spui aceea placa video dar trebui sa stii ca este foarte slaba. Iti recomand sa mai astepti pana pe 22 cand este black friday la eMAG si sa iti iei o placa video de 300 ron la doar 150. sau una de 600 la doar 300.

Uite ce iti recomand eu: http://bit.ly/1fPNwlq