| Copila2016 a întrebat:

Sall TPU, ma tot enerveaza Router-ul meu ca nu stiu numele si parola IP-ului ca vreau si eu sa am nume la internetul meu nu MarianNet31 076... ca doar nu sunt baiat si nu ma cheama asa, ce naiba? Normal ar trebui sa fie
Username: admin sau gol sau administrator
Password: admin
am incercat si invers nu a mers cred ca astia care au montat cablul sunt escroci ca si pe router zice ca numele si parola sunt admin, nu prea am chef sa sun la ei sa le spun macar spuneti-mi cum sa fac fara misto adica sa ziceti da reset la router, etc.

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Da. Va trebui să de duci unde scrie PPPoe și să introduci id-ul și parola din contract, să introduci un nume și o parolă la rețea, după care aplici setările și după câteva momente vei avea internet.
Dacă nu reușești, sună-i pe cei de la RDS, de la call center, ei te pot ajuta.

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai sa incepem cu inceputul. de la cine ai internet si ce model de router este?

| Copila2016 explică (pentru peperonies):

Provider-ul e Ines Group SRL ( Cablu + internet ) si modelul router-ului este TP-LINK TL-WR841N(RO)

| SilviaDulcik a răspuns:

Ce a spus Distrus83 e correct.
Pentru a da reset la un router, trebuie să găsești butonul (de obicei unul mic) care se află într-o mică gaură. Va trebui să ții apăsat pe el un timp îndelungat, mai mult de 30 secunde.
După care intri pe adresa scrisă pe router și te autentifici cu id-ul și parola scrise tot pe router.

| Copila2016 explică (pentru SilviaDulcik):

Și dacă eu ii dau reset asa, trebuie sa il configurez ca sa am net dupa?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Copila2016):

Da. Va trebui să de duci unde scrie PPPoe și să introduci id-ul și parola din contract, să introduci un nume și o parolă la rețea, după care aplici setările și după câteva momente vei avea internet.
Dacă nu reușești, sună-i pe cei de la RDS, de la call center, ei te pot ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i reset si gata. Il configurezi tu cum vrei dupa...
Daca esti pe RDS, e posibil sa fie:

User: user
Pass: digi

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu de alta, dar fara sa-i dai reset cum crezi ca poate ghici cineva ce user si pas au pus aia pe el?!?