| VIPSn1p3R a întrebat:

Sall TPU

Stiti cum pot sa imi fac si eu processorul dual core?
Am Processor AMD Sempron 145. Procesor 2.80 GHz

Un tutorial ceva sau nu stiu

6 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Placa ta de baza are UCC, sau ACC?
Ce placa de baza ai?

| vatco a răspuns:

Pai daca procesorul este single-core cum poti sa il faci dual core. dual core inseamna ca are 2 nuclee fizice.sunt anumite modele de Intel care deja au 2 nuclee dar este activ doar unul si contra-cost poti sa il activezi si pe al 2-lea insa procesorul tau are un singur nucleu deci nu poti sa il transformi.insa poti sa iti cumperi unul dual-core.cauta pe okazii un amd care sa fie pe socket am3.nu sunt scumpe.

| TempusVernum a răspuns (pentru vatco):

Sempronul ala chiar are un nucleu dezactivat din fabrica. Deci el nu intreba o aberatie. E un caz particular.

| XtReMee a răspuns:

1 cu overlok
2 nu stiu daca suporta proc dual e posibil sa ti se arda de fapt e ff posibil poti sai mai cresti viteza de ghz pan pe la vo 3.2 maxim cu riscu sa ti se duca pe apa
3 mai bin eiti iei un dual core

| TempusVernum a răspuns:

Depinde de placa de baza daca suporta treaba asta. Se poate din BIOS sa deblochezi al 2-lea nucleu(in cazul lui Sempron 145). Dar mai multe nu pot sa-ti zic. Oricum n-am avut de-a face cu asa ceva. Dar probabil e plin Google-ul de rezultate. Mai citeste si tu pe ici pe colo.

| overburn a răspuns:

Daca ai o placa de baza care are prin denumire UCC (cel putin la modelele Asrock, la restul nu stiu cum se marcheaza), da poti sa incerci sa deblochezi al doilea core din bios.

Dar core-ul respectiv poate fi blocat din fabrica din 2 motive:
a) Are anumite defectiuni
b) Nu faceau fata cererii de semproane si core-ul poate fi perfect functional, doar blocat.

De regula e varianta a). Caz in care pot aparea probleme incepand de la mici glitchuri pana la cazul in care nu iti mai booteaza calculatorul pana nu resetezi bios-ul.