| DopeNope a întrebat:

tocmai mi-am cumparat un PC si are in Local Disk (Chappy abia 48, 7 GB imi dati niste programe care sa-i mai adauge niste GB? va rog mult sa-mi spuneti

7 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Salut, ca sa iti maresti HDDul fara probleme, cumpara-ti un HDD extern!

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai o singura partitie C, iar capacitatea hardului e mai mare (mai multi gb), inseamna ca exista o parte de stocare nealocata niciunei partitii. Daca, pe langa partitia C, ai si alte partitii (D, E,), acestea isi pot modifica dimensiunea prin adaugarea spatiului liber disponibil de pe ele catre partia C, pe care vrei s-o maresti. 48, 7 gb de ce nu ti se par suficienti? Ce programe vrei sa instalezi care ocupa foarte mult spatiu? Se recomanda ca jocurile, muzica si celelalte fisiere ce nu tin de Windows sau softuri sa fie instalate pe o alta partitie decat C. Pe partia C e bine sa ramana Windowsul si alte programe cu care lucrezi (pentru muzica, text, editare audio-video, etc). Explica, pe scurt, configuratia pc-ul tau (cate partitii ai, ce capacitate are hardul si de cat spatiu liber dispui pe partitie/partitii).

| PedoBarbie a răspuns:

Nu se poate să lungeşti memoria PC-ului. HDD ţine de asta. Dacă el are 50GB asta e. Poţi doar să iei alt HDD sau PC.

| slenderica a răspuns:

Gigabites adder 2014.

| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

LOL, laughing nu cred ca ai pus o asa intrebare laughing

Daca HDD ala are 50 de GB normallll ca nu poti sa ii pui mai mult laughing) daca hdd tau ee mai mare de atat cat iti arata (vezi asta cand dai click dreapta pe el si proprietati) atunci ee o problema cu HDD. LOL, gandeste inainte sa intrebi. Iao pe calea logica daca pe altele nu merge big grin

| Cristian869 a răspuns:

Daca HDD are doar 50Gb nu ai cum decat sa adaugi Gb si trebuie sa-ti cumperi alt HDD. Daca e mai mare poti folosi programul EASEUS este free si poti repartitiona cu el HDD-ul si sa creezi o alta partitie.Eu am reusit cu primul meu calculato cu un HDD de 20 GB sa fac o partitie(C) de 10Gb (pentru programe) si o partitie (D) tot de 10Gb (pentru alte porcarii). Gasesti pe You tube tutoriale in romaneste cum sa folosesti programul.

| RazvanBosu a răspuns:

Nu merge sa iti maresti GB la Hard Disck