| cristian144 a întrebat:

Vreau sa imi creez un server de Minecraft si am probleme cu port-ul ca nu se deschide toate site-urile de port checking imi spun ca e inchis portul 25565 si am router TP-LINK fara modem si ISP-ul e
Next Gen. Ce as putea sa fac sa deschid port-ul?
Funda! Si sper ca am pus categoria corecta!

11 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Tu vrei sa faci server local sau? Spune modelul exact la router si placa de retea pe care o ai in laptop sau pc(la laptop sa imi zici daca ai incercat pe wifi si sa imi zici si wifi cardul).
Daca e pe server local cam stiu car ar fi buba.

| cristian144 explică (pentru Zaygon):

Aha. stiu care e buba. nu vreau local vreau sa fie pentru mine si prietenii mei da nu in aceeasi casa. cred ca problema e ca nu am placa de retaea sau poate am da nu stiu da nu cred ca am. o sa verific si daca nu am zi-mi una buna pana in 100lei de PC.

| Zaygon a răspuns (pentru cristian144):

Eu am vrut sa fac doar server local pe laptop si tot asa nu mergea. Si dupa ce i-am schimbat wifi cardul mergea. Tine cont ca nu cred ca ai ip static si mai greu cu serverele.
Ai incercat prin hamachi?

| cristian144 explică (pentru Zaygon):

Nu pot cu hamachi, si daca vreau cu hamachi trebuie gratis ca vad ca e cu bani, dar prietenii mei nu se pricep la PC asa de bine ca mine si nu stiu sa il descarce si ei... sau merge fara sa il descarce si ei?

| Zaygon a răspuns (pentru cristian144):

Ca sa faci server local ai nevoie de hamachi si pana la 5 in total e gratuit. Si da s-ar putea ca tie sa nu iti mearega de la wifi card. Adunati-va la unu din voi toti care aveti laptop, sa faca unu server local si sa vedeti care il vedeti si care nu si incercati pe rand. Cei care fac serverul si e vazut de altii inseamna ca e okay. Ceilalti care nu vad inseamna ca nu e okay placa de retea. Si dupa puteti incerca via Hamachi.

| cristian144 explică (pentru Zaygon):

Deci, sa zic clar, eu am PC adica computer si numai unu dintre noi (suntem 3)are laptop da nu stie decat sa deschida minecraft-u(am fost la el si i l-am instalat eu ca nici pe ala nu stia sa il descarce macar da totusi stie sa joace) si cu celalalt tot la fel doar ca are computer adica PC si doar stie sa joace nu stie niciunu dintre ei sa descarce hamachi si mi-e sila sa stau la fiecare sa il descarc da oricum nu imi place hamachi mie (parerea mea) da zi-mi si mie de ce nu merge sa fac port forward ca ala imi place mai mult ca pot sa schimb ip-u cu dns sau noip (si daca te intrebi de ce nu se pricep ei la PC, e fiindca avem fiecare 9 ani si eu is ''gamer'' da ei nu sunt se joaca si ei odata pe zi si nici atunci nu fac ceva bun pe pc da ok hai termin cu descrierea noastra hai cu port forwardu) si nu merge sa fac port forward adica fac, ii dau enable cu ip-u si portu 25565 dar, cand ma duc pe whatsmyip sau mai stiu eu ce, imi zice ca Port 25565 is closed. si cu hamachi cand ma duc la server la server proprietes pun ip-u de la hamachi si deschid consola la server, da zice CANNOT BIND TO PORT! si atat se inchide serveru si pa. zi-mi ce trebuie sa fac sa ma duc la IPS (next gen) si sa imi deschida ei portu sau ce? as vrea fara hamachi!

| cristian144 explică (pentru cristian144):

Si am TL-MR3220 router-ul si cred ca imi trebuie placa de retea nu?
WARNING: nu ma pricep la placi de retea eu ma pricep doar: CPU, GPU, RAM

| Zaygon a răspuns (pentru cristian144):

1. cred ca ai ip dinamic asa ca degeaba incerci cu forward port ca nu cred ca va merge.
2. cu hamachi e cel mai simplu:
- si-l descarca fiecare si isi face cont pe site-ul lor si va logati in program;
- tu creezi o retea noua(create a new network);
- le dai la prietenii tai network id-ul si parola sa se conecteze la reteaua ta
- intri dupa in joc si ei si tu si deschizi mapa pentru multiplayer
- daca la ei totul este okay cand dau pe multiplayer ar trebui sa le apara reteaua ca si cum ati fo toti pe acelasi lan.
- ii da fiecare connect si gata.

| cristian144 explică (pentru Zaygon):

Ba, eu am zis... OK HAI GATA NU MAI FAC NICIUN SERVER. Si de ce nu fac este ca nu am si eu niste prieteni care sa stie ba frate sa se joace calumea ca nici macar nu se pricep la pc ti-am mai zis, stau intr-un sat si iti dai seama ca 0.01% au PC si stiu sa faca ceva bun pe el daca le zici eu acum daca le zic la amandoi sa isi descarce hamachi ei nici macar nu stiu ce-i ala si nu stiu sa dea join network, sa nu crezi ca ma dau mare ca eu stiu multe da oricum ma pricep la astea cu ''gaming'' deci ok, nu mai fac niciun server cand fac 14 ani si ma duc intr-un oras la liceu poate acolo o sa am prieteni care stiu sa faca din astea pe PC si o sa fie bun atunci... oricum am reusit sa fac port forward da nu imi dau seama daca merge si la ei sau cineva ca nu pot sa stiu cand intra ei ca nici nu prea intra da ok, as vrea sa incerc cu tine sa intru pe server, cu port forward si daca nu merge il bag hamachi si cand ma mai duc pe la ei acasa le bag hamachi si am terminat treaba. deci as vrea sa intri tu un pic sa vad daca merge. ai skype?

| cristian144 explică (pentru cristian144):

Si dap, am IP dinamic, nu mi-a mers port forwardu am gresit eu.

| Zaygon a răspuns (pentru cristian144):

Scrie-mi pe privat si discutam. Si treaba asta cu priceputul la gamin e apa de ploaie. Sunt student la Calculatoare asa ca te las sa iti dai seama singur ce stiu sa fac.