| ionutalecs a întrebat:

vreau sa imi deschid un post de radio fara host adica doar pentru mine si prietenii mei. cam cat m-ar costa?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Părerea mea este că nu merită dacă nu vrei să scoţi profit din afacere, dar aşa pentru un grup mic merge şi on line, numai că ştii că şi asta implică un cost, mai ales dacă vrei să emiţi muzică deorece un contract cu o casă de discuri te va costa(din câte am înţeles de la 100 de euro în sus), iar emiterea fără drept de autor se pedepseşte conform legii.
Deci alegerea e a ta.
Un cost estimativ la un radio în FM ar fi: cam între 2000 şi 4000 de ron asta pentru Fm că o să ai nevoie de licenţe de emisie, modulator Fm, etc şi bine înţeles de sam brodcaster(recomand ca deşi arată rău e ceea ce trebuie pentru un post de radio, şi să ştii că e folosit de profesioniştii în ale Fm-ului) care e cu licenţă.
Pentru un post on line nu ai nevoie numai de un IP static(ca la UPC sau romtelecom) SHOUTcast server de aici:
http://www.brothersoft.com/shoutcast-server-76205.html,winamp sau AIMP2-ul cu un pluggin de aici:
http://www.shoutcast.com/broadcast-tools şi bineînţeles copiryghtul pentru melodiile ce le vei emite(asta dacă vrei să fi cu conştiinţa împăcată); total cost ar fi în funcţie de casa de discuri cu care închei contract, factura la energia electrică(eu plătesc 56 ron) şî abonamentul la internet(eu am de la Rds şî mă costă 49 de RON la 100 MB download). Succes

4 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Doar transmiterile FM, SW, MW si LW costa bani. Radio-urile care emit prin intermediul ip-urilor nu costa nimic.

| Liviucu a răspuns:

Factura la lumina mai babana avand in vedere ca va trebui sa-ti tii deschis calculatorul pentru a emite muzica dorita.

| ionutalecs explică:

Multumesc lupulesinguratic si celorlalti deiguri... dar mai bine nu mai fac nici un post ca deja am 2 warnuri pe youtube (asta inseamna ca ma pricem sa piratez si sa fiu prins laughing )

| Danutz-ionutz_Dan_1993 a răspuns:

Iti vand eu un server radio ieftin si foarte bunwinking id meu yahoo gallaxyhostr