| trackmaster99 a întrebat:

Vreau sa-mi schimb placa video de la pc placa care o am la pc acuma este ddr2 si vreau sa o schimb cu una mai mare dd3 si cu rami ddr3 cum stiu daca placa de baza o sa suporte ddr3? Dau funda

Răspuns Câştigător
| maxb a răspuns:

Nu conteaza ce ddr are placa video. Poti cumpara orice placa video doar sa ai aceeasi interfata placa de baza si placa video.Interfata este pci express daca ai pc foarte vechi atunci ai agp.Mai pe scurt poti cumpara placa video cu ddr5 deoarece placa de baza nu are nici o legatura cu ramul de la placa vidwo

| trackmaster99 explică (pentru maxb):

Dar daca am placa video ddr2 si pun rami ddr3 merge?

| maxb a răspuns (pentru trackmaster99):

Merge! In orice caz merge si daca ai DDR1 si placa video DDR5 tot merge.