Întrebare recomandată | YoMsG a întrebat:

Sallut TPU am si eu nevoie de ajutor, Am intrat in :Control Panel\All Control Panel Items\System si undeva scria System si dedesubt scira Rating : System rating is not avaible la ce ajuta asta, este eficient pentru pc? P.S daca nu stiti va rog sa nu dati raspunsuri nefolositoare

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceasta optiune da o nota(scor) de la 1 la 7, 9 la cateva elemente ale calculatorului: procesor, memorie RAM, placa grafica, etc.
Scorul final este cel mai mic obtinut de un element.
Cu ajutorul acestei optiuni vezi care este partea mai slaba a calculatorului si o poti inlocui cu una mai buna.

| Annonnymous a răspuns:

Nu este eficient si nu afecteaza cu nimic!

| PsihoticKid a răspuns:

System Rating iti scaneaza tot PC-ul sa vada cat de bun e PC si cat poate sa duca ca sa zic asa, si iti va da o nota si daca de exemplu la placa video iti da nota 4 inseamna ca nu e buna decat de aruncat la gunoi si sa cumperi alta... asta e tot nu e obligatoriu sa faci scanarea e doar ca sa stii ce poate PC... Fundita daca te-am ajutat.

| unknownn a răspuns (pentru PsihoticKid):

Da da sigur, am placa video de 700 de lei si am nota 3, 8 si merge brici toate jocurile astea aparute in 2012.
E un mare rahat acel system de rating, nici nu stiu pe ce se bazeaza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru unknownn):

Daca ai placa de 700 RON si iti da 3.8, fie nu ai instalat driverele, fie ai o flasneta de placa pe care ai dat un pret fantastic de mare. Nu de alta, dar mie imi da 7.3/7.3 la notele placii video si am un HD 4770 care m-a costat vreo 380 RON in primavara lui 2009...