| anonim_4396 a întrebat:

Salu eu sunt Alex si as dori sa stiu de ce PC-ul meu nu foloseste mai mult de 2.80 GB RAM(aproximativ)
Am cautat pe net dar am aflat ca problemele de genu asta sunt doar la 32 de biti ca sa va lamuriti cu sistemul meu uitati aicihappy:

Procesor Intel Celeron 2. 7Ghz(dual-core) 64-bit
Placa video integrata Intel HD Graphics
Placa de baza AsRock H61M-VG3
RAM: 4GB (3.8 Usable) DDR3
Cam atat pot spune despre PC-ul meu de abia l-am luat(o luna si ceva)
Va rog sa ma ajutati! Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Celcareajuta a răspuns:

Salut! Conteaza sistemul de operare, poti avea Windows pe 32 de biti sau pe 64 de biti. Asa ca chiar daca ai procesor de 64-bit poti avea windows pe 32 si sa nu iti vada mai mult RAM

| CAGRappin a răspuns (pentru Celcareajuta):

Am Windows 7 Ultimate 64-bit. Multumesc oricum!

| K0sti a răspuns:

RAM: 4GB (3.8 Usable) DDR3...deci?

| CAGRappin a răspuns (pentru K0sti):

Deci ce? pai da si mie imi foloseste 2.8 maxim sau alta problema nu pot pune la Minecraft sa foloseasca 2 gb inteleg ca windows 7 foloseste mereu 1gb si ma enerveaza ca imi zice la minecraft "has run out of memory si cand ma uit doar 2.8 gb folositi in total...

| CAGRappin a răspuns:

Multumesc pentru cei care mi-au raspuns dar am fixat problema(o aveam la minecraft ca ramanea fara memorie dupa un sfert de ora de jucat cam asa) trebuia sa instalez java pentru 64-bit, sa pun sa foloseasca 2GB si acum e mai binehappy

| K0sti a răspuns (pentru CAGRappin):

Din 4 GB ai 3.8 Usable, in plus iti mai mananca si placa video din ea pentru ca ai placa video integrata! Ce e asa greu de priceput? Nu inteleg ce nu intelegi?