| anonim_4396 a întrebat:

Am urmatoarea configuratie:
Intel Celeron G530 Dual-Core (2. 4Ghz, 2MB Cache),
RAM: 4GB 1333Ghz DDR3,
GPU: AMD Sapphore HD7750 (1GB GDDR5),
HDD: 1TB 7200RPM (16MB Buffer),
Placa Baza: AsRock H61M-VS.
E ok sa pun Windows 7 Ultimate pe 64 Biti? Pana acum am fost doar pe 32... Se coporta mai ok pe 64 biti? Nu doresc Windows 8, pentru ca merge extrem de greu ( il folosesc chiar acum). La inceput Windows-ul 8 a mers ok, dar dupa o perioada... Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| WholeWorld a răspuns:

Sincer sa fiu nici nu am incercat varianta pe 32 de bit... pentru ca mi-a recomandat cineva din domeniul it.
Varianta pe 64 bit utilizeaza mai bine ram-ul si procesorul happy iar pe varianta de 32 bit s-ar putea sa nu-ti folosesti configuratia la maxim.
Varianta pe 64 bit iti utilizeaza mai mult ram, mai mult procesor iar configuratia ta indeplineste conditiile.
Nu-ti pot spune ca vei vedea diferente majore pentru ca nu am folosit varianta pe 32 bit dar daca m-ar fi deranjat varinta pe 64 bit... as fi pus 32 bit.
Dar asa, merge bine pe 64.

8 răspunsuri:
| dracu14 a răspuns:

Da normal, varianta de 32 suporta doar 3, 25gb ram si nu-ti foloseste tot ramul, neaparat trebuie sa pui varianta pe 64

| Me2 a răspuns:

Pune varianta pe 64 bit, avand in vedere ca ai 4 gb ram ii va utiliza pe toti, versiunea 32 bit vede doar 3.2 gb sau 3.5, chiar daca ai 8 sau 16 sa zic

| kiv1990 a răspuns:

E necesar, ram cu 4gb citeste 64

| WholeWorld a răspuns:

Nu-ti fa griji... o sa-ti mearga perfect.
Eu am 64 bit ultimate si avem c-am aceeasi configuratie.

| bassmusic a răspuns (pentru WholeWorld):

Iti merge mai ok decat cea pe 32 bit?

| bassmusic a răspuns (pentru WholeWorld):

Multumesc multwinking

| WholeWorld a răspuns (pentru bassmusic):

Sincer sa fiu nici nu am incercat varianta pe 32 de bit... pentru ca mi-a recomandat cineva din domeniul it.
Varianta pe 64 bit utilizeaza mai bine ram-ul si procesorul happy iar pe varianta de 32 bit s-ar putea sa nu-ti folosesti configuratia la maxim.
Varianta pe 64 bit iti utilizeaza mai mult ram, mai mult procesor iar configuratia ta indeplineste conditiile.
Nu-ti pot spune ca vei vedea diferente majore pentru ca nu am folosit varianta pe 32 bit dar daca m-ar fi deranjat varinta pe 64 bit... as fi pus 32 bit.
Dar asa, merge bine pe 64.

| bassmusic a răspuns:

Pc-ul il folosesc foarte mult pe net...Dar si Gaming dur...(NFS The Run, etc.)+ Foarte multe programe tip: Kies, Winamp, KMP Player, uTorre.t, Mess, Chrome, etc.

| ionutzwk a răspuns:

Sigur iti va merge eu folosesc widows 7 ultimate pe 32 bit si am 1 GB RAM si merge foarte ok. Cerintele minime pentru windows 7 ultimate 64 bit e de 2 GB RAM. Euu te-as ftatui totusi sa iti pui windows 7 32 biti e foarte bun si merge foarte repede, are o viteza de reactie ridicata, cea mai mare din gama windows 7.
sper ca te-a putu ajuta!