| Gym a întrebat:

Saluaree! Am pe un CD niste filmari si cand vreau sa intru in ele se blocheaza tot pc sau cand vreau sa le dau copyy imi da erroarea acceasta: Cannot copy Data error(cyclic redundancy check) Ce pot face sunt niste amintirii si nu pot sa le pierd...

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este zgariat.Mergi la un centru de imprimari pe cd. Poate cunosc ei o metoda mai buna.Si ti le pun ei pe altul sau pe un stick.

| nutepriveste21 a răspuns:

Descarci programul minitool power data recovery si dupa instalare folosesti optiunea cd/dvd recovery, dai scanare sau direct recovery. Va dura foarte mult la un cd(poate si cateva ore) dar ai putea recupera cea mai mare parte a filmarilor tale.Sigur vor aparea lipsuri de pe portiunile rau zgariate ale cd-ului dar nu va da eroare. Dupa recuperare poti face un nou cd de care ar trebui sa ai mai multa grija daca spui ca sunt amintiri la care tii.

| Azµre a răspuns:

E cd-ul zgâriat, sau e murdar, curăță-l și încearcă iarăși dacă nu înseamnă că e zgâriat și nu îl mai citește deloc. N-ai ce îi face.

| horia2012 a răspuns:

- CD-ul e zgariat. I-a fiecare fisier in parte si incearca sa-l copii. Le poti copia pe toate care nu sunt in zona zgariata.

Răspuns utilizator avertizat