| Georgescu_Radu_1981 a întrebat:

A mai avut cineva aceasta problema? In cazul meu, cu un PC nou, nu vede cablul de internet legat la router. Imi zice: Network cable unplugged. Daca dau troubleshoot: An enthernet cable is not properly plugged in or might be broken.
Placa de retea: Realtek Gaming GbE Family Controler/Realtek PCIe GbE Family Controler
Problema stiu sigur ca nu e de la router sau la cablu, pentru ca daca pun cablul la un laptop nu are probleme, il vede.
Din cate observ, pur si simplu nu vede cablul, driverele sunt instalate, am incercat vreo 5 variante de drivere: de pe cd ul care a venit cu placa de baza, de pe site ul placii de baza, le-am dat uninstall si am lasat windows ul sa si le ia el singur... degeaba.
Reinstall windows am facut, am facut chiar si downgrade de la 10 la 8.1 si nicio diferenta.
In bios, nu e ceva legat de asta care sa fie disabled (cred, daca e mai fac poze si le arat, pe Facebook sau idk, vedem)

Chiar nu inteleg, ma chiunui cu problema asta de o saptamana si nimic de pe met nu a mers, daca m-ar putea ajuta cmv as fi foarte recunoscator, mersi!

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca firul de la reteaua de internet e detectat si merge netul (fara router), cu siguranta e o problema la cablul care leaga routerul de pc sau la modul cum le-ai conectat intre ele (poate nu l-ai pus in portul potrivit.

https://www.youtube.com/watch?v=CllnwkUar44

https://www.youtube.com/watch?v=Gk8iHocozI8

| KlaudiuRad a răspuns:

Poate driver-ul de la placa de retea are probleme. Incearca sa-l actualizezi si vezi daca asa merge.

| Georgescu_Radu_1981 explică:

Am schimbat cablul si a fost totul ok pana la urma, va multumesc!
Cel vechi practic se tot deconecta automat cand am gasit driverul bun