| Trump147 a întrebat:

A primit o prietena cadou un telefon VERTU, exact ca acesta:
http://www.computerblog.ro/foto/vertu_ferrari.jpg
Din cate stiu, aceste telefoane sunt scumpe deoarece sterg instant convorbirile, asadar apelurile nu iti pot fi ascultate. Partea interesanta e ca modelul pe care l-a primit e un dual-sim si nu suporta card mai mare de 256 mb.
Asadar, telefonul pe care l-a primit e o replica (sau ceva de genul) sau asa sunt aceste telefoane de fel?

Răspuns Câştigător
| 3v1lM1nD a răspuns:

Daca e dual sim e replica direct. Deasemenea este un model vechi de fake din moment ce nu vede un card mai mare de 256mb.

modelul original accepta card pana la 32gb

http://www.gsmarena.com/vertu_ascent_ferrari_gt-3721.php

Pretul este de cca 15mii usd.

Orice terminal gsm poate fi interceptat si ascultat.
Exista telefoane ce transmit voce codat intre ele dar trebuie sa fie comuna o cheie de descriptare.
Astfel incat cine intercepteaza semnal nu va avea forma normala generala ce exista pe telefoanele normale si va vea o forma criptata iar fara o cheie de decriptarea inregistrarea este inutila.
Aceste tipuri de telefoane se procura la preturi mai mici in Israel.

Spor!

1 răspuns:
| Trump147 explică:

Multumesc! ai idee cat ar costa replica asta? sa inteleg ca nu are nicio treaba cu varianta originala, in ciuda faptului ca atunci cand deschid telefonul, apare o animatie interesanta si o sigla si scrisul "VERTU"...