| Flavy1 a întrebat:

Salut.a-si avea si eu o intrebare. Am o placuta de ram de 4gb 1600mhz.Ar merge sa pun inca una de 1gb cu frecventa de 1333? Ca o am si as vrea sa o pun. daca a-si face asta ar rula amandoua la frecventa de 1333 mhz? Si cum ar lucra..in single channel sau dual channel? va rog sa imi ziceti urgent..am nevoie!

5 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Ca e si mare diferenta intre single si dual channel. Diferenta se vede in benchmark-uri. In uz normal abia se simte daca nu folosesti aplicatii 'profesionale'.

Pur si simplu o sa ai 5GB de memorie la 1333 mhz.

| Jipa95 a răspuns:

O poti pune fara probleme pe cea de 1gb, dar sa fie acelasi tip de memorie ca si cea de 4gb ( ddr2 / ddr3 ) si sigur ca da, vor functiona ambele la frecventa de 1333mhz, in dual channel.

Bft!

| K0sti a răspuns (pentru Jipa95):

Gresit! Iar vorbesti sa nu mai zic cum...ca sa mearga in dual channel, trebuie sa fie la aceeasi frecventa si aceeasi capacitate! Nu mai duceti lumea in eroare!

| Flavy1 explică (pentru K0sti):

Deci pana la urma ce sa fac?

| K0sti a răspuns (pentru Flavy1):

Poti sa o pui!