| Mercore a întrebat:

Acum cateva zile mi-am pus 500MB de la UPC si pe speed test nu imi arata mai mult de 400MB, iar cand iau ceva de pe net, nu descarca cu mai mult de 10MB/s. Inaintea aveam 200MB, tot de la UPC, dar atunci descarcam cu 20 - 22MB/s, acum nici macar cu atat. Care sa fie problema?

9 răspunsuri:
| Adbbmsh a răspuns:

Am avut aceeasi problema cu internetul de la RDS. De la 100mb/s am trecut la 200mb/s si diferenta nu era deloc sesizabila. Tot 14mb/s download aveam maxim. La indrumarea unui prieten am luat un cablu DSL, cred, nou si mai rigid. Nu ma gandeam ca poate conta asta.Mentionez ca foloseam acelasi cablu pe care il aveam si la 100mb/s.

Iar viteza de download mi-a crescut considerabil de la 13-14 la chiar pana la 25mb/s. Probabil cumva acel cablu avea o anumita vechime sau o delimitare de viteza, nu stiu. Doar ti-am dat un sfat.

| Mercore explică (pentru Adbbmsh):

Cablu il iau de la cei de la UPC sau il cumpar eu?

| Adbbmsh a răspuns (pentru Mercore):

Eu l-am cumparat online. Fa cum crezi. Cu asta mi -am facut treaba. http://www.pcgarage.ro/......5m-yellow/

| Mercore explică (pentru Adbbmsh):

Cand am schimbat viteza la internet, mi-au dat alt router si alt cablu, deci nu cred ca asta e problema.

| Adbbmsh a răspuns (pentru Mercore):

Nu stiu. Doar mi-am explicat rezolvarea la problema mea.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Sistemul tau vezi daca suporta acele viteze la teste poate face diferenta de 20-50Mbps in minus si este normal daca este un router aceea viteza se duce la Wireless chiar daca nimeni nu o foloseste.
Iar daca cineva se conecteaza la router prin wifi desigur scade si viteza.

2 Zici ca descarci cu 20-22Mb/s aceea poate fii limita la pc.
Hai sa iti dau un Exemplu simplu sa intelegi cel mai bine.
Vrei sa ai internet 1Gps pe un sistem vechi Pentium III?
Vrei sa ai vitezele acelea chiar daca sistemul tau nu poate are si el limitarile lui.

3 Chiar daca in teste vezi acele viteza 400Mbps-500Mbps aia testul viteza la cablu nu la pc tau.

4 Poate sa fie de la router daca zici ca ti lau schimbat ori pc, aicea este vorba da setari si configurari.

| KillaNoFilla a răspuns:

Ce e sigur, e ca 100 MB se pierd, la un 1gb se pierd 200MB, deci nu te ingrijora in privinta aia.
Asigurate ca routerul suporta 500 mb, placa ta de la pc suporta 500 mb.
Daca suporta, posibil sa fie de la ei.Au sticat ceva poate in perioada asta la conexiunile de la stalp, ia legatura cu ei si spune-le cum sta treaba.

| Mercore explică (pentru KillaNoFilla):

Routerul suporta, asta e sigur, dar cum imi verific placa de retea?

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Mercore):

Daca e pc, cel mai bine il desfaci si vezi ce model e si verifici specificatiile modelului pe net(separata PCI)daca e direct pe placa de baza atunci verifici specificatile placi de baza pe net.
daca e laptop verifici specificatiile leptopului
Cauta mai mult, nu e e asa usor de gasit specificatile astea.