| StefNN a întrebat:

Acum ceva timp am facut dual boot cu win7 si ubuntu, facand o partitie de 40 de gb pentru ubuntu. Azi m-am hotarat sa scap de ubuntu asa ca am sters partitia din disk manager sau ceva de genul si am dat extend la driverul unde aveam nevoie de memorie. Dupa restart, am intampinat o eroare pe nume Grub Rescue urmat de no such partition...
Am nevoie de ajutor va rog, nu mai am cd ul de la windows.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate ai facut o stergere de partitie in loc de dezinstalare si ai compromis iremediabil sistemul. Nu poti face decat sa reinstalezi (pe curat prin stergerea tuturor partitiilor) Windowsul sau un sistem mult mai fain: Linux Mint Mate. Reinstalarea se poate face si de pe stick. Daca doresti iti explic.

| rrrp a răspuns:

Da. ai rezolvat zona de boot.
grub ul l a instalat ubuntu (grub e un manager de boot sa i zic asa).

dar probabil unele fisiere le avea pe partitia pe care tocmai ai sters o.
in concluzie trebuie sa repari boot ul si s ar putea sa faca asta windowsul daca ai repair pe el (kitul -- nu sunt sigur ca reuseste).

daca nu trebuie sa reinstalezi windowsul si atunci poti si sa repartitionezi hdd ul daca nu iti mai trebuie celelalte partitii (poti sa lasi o partitie cu ceva -- gen kituri dar sa nu o formatezi).