| denisTiky a întrebat:

Salut, acum vreo 2 zile am descarcat ceva folder cu un joc de pe internet. De atunci tot mi se deschid pagini pe google chrome aiurea cu tot felul de reclame, iar azi mi s-au deschis tot asa vreo 2 pagini pe chrome cu reclame printre care una in care zicea ca pc-ul meu este blocat si ca trebuie sa platesc 600 de lei. Cica e de la politia romana si trebuie platita in 48 de ore. Bineinteles ca nu e reala treaba, ei imi blocase pc-ul (in sensul ca nu puteam sa inchid chromeul si sa deschid startul) dar dupa un restart si-a revenit. Cu siguranta e un virus, dar nu stiu cum sa scap de el.

Funda!

14 răspunsuri:
| σκμ a răspuns:

Reinstalează windows-ul.

| Adrian926a a răspuns:

Nu te lua dupa altii sa stergi virusul, reinstaleaza windows-ul pur si simplu si ai scapat, dureaza 30 minute...

| denisTiky explică (pentru Adrian926a):

L-as reinstala da nu prea pot, nu imi merge cd-romul acela si nu pot sa bag cd-uri. Iar prin usb, am facut un stick bootabil cu media creation tool dar nu ma lasa sa bootez de pe el...ce sa fac?

| Adrian926a a răspuns (pentru denisTiky):

Https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

dai click pe descarca instrumentul acum si urmeaza instructiunile,
ai incercat cu cel de la Microsoft sau ai luat unu la intamplare de pe net.

ca sa instalezi windowsul restarteaza pc-ul si apasa f8 sau f12 ca sa deschizi boot menu, si selecteaza usb drive, apoi e simplu urmeaza instructiunile si sa nu uiti sa formatezi hdd-ul sa stergi tot de pe el.

| denisTiky explică (pentru Adrian926a):

Pai cand dau f12, imi da mai multe usb-uri(usb hdd, cdrom, si inca ceva) si cand dau pe oricare de acolo (teoretic este usb hdd) imi zice invalid partition table

| Adrian926a a răspuns (pentru denisTiky):

Ai creat stickul cu windows cu linkul de la mine?

| denisTiky explică (pentru Adrian926a):

Nu cu linkul de la tine, am scris pe google windows 10, si am dat pe un link de la Microsoft, am descarcat instrumentul acela, am urmat corect pasii, am creat stickul cu media creation tool original de la Microsoft si cand aleg usb hdd ca sa booteze spuune invalid partition table...ce pot sa mai fac?

| Adrian926a a răspuns (pentru Adrian926a):

Am cautat pe net, trebuie sa dai update la BIOS, cauta pe Youtube sunt multe tutoriale, trebuie sa aflii modelul exact al placii de baza, apoi sa descarci un fisier cu update-ul de bios de la producatorul placii de baza, il pui pe stick apoi te duci in bios si faci update, cauta pe Youtube cum sa faci asta.

| Adrian926a a răspuns (pentru denisTiky):

Daca ai facut windowsul de la Microsoft e bun stickul, fa update de bios

| denisTiky explică (pentru Adrian926a):

Cum? Asta nu am.mai facut in viata mea (:

| denisTiky explică (pentru Adrian926a):

Oke

| HeadGeneral a răspuns (pentru denisTiky):

Daca aveai win 10 trebuia sa dai reset this pc si era simplu, nu trebuia sa faci nmc complicat, ce ai facut tu acum este sa stergi windosul!

| randomgui a răspuns:

Se numeste adware, daca nu stii niste chestii despre PC sa cauti peste tot pentru a gasi virusul nu ai ce face trebuie sa reinstalezi windows ul. Dar pe viitor ai grija ce cacaturi si de unde descarci, eu recomand skidrow,