| BlondaBlondii a întrebat:

Acum vreo 3 ani mă jucam Sims 4 pe PC. Un PC nu foarte vechi, cumpărat din Auchan in 2016 a costat in jur de 1400 de lei.
Mergea bine jocul, nu avem lag, aveam office-ul, l-am folosit vreo 2 ani. Într-o zi am simțit miros de fum când mă jucam pe The Sims. M-am uitat la unitate și mi-am dat seama că ieșea fum din ea. Pc-ul nu s-a stins până nu l-am închis eu. Nu pot sa îmi dau seama de ce ieșea fum. Dar ieșea bine. L-am desfăcut dar nu mă pricep și m-am uitat prin el. Cred că e arsa sau a pățit ceva partea aceea ce are și ventilatorul sau cum se numește. Îmi cer scuze că va explic așa rău dar chiar nu mă pricep.
As vrea sa îl repar deoarece acum cu pandemia am nevoie pentru ADSERVIO și etc.
Ce ar putea fi și cât m-ar putea costa?
Vă mulțumesc și scuze pentru explicațiile nașpa...

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Partea acea ce are ventilator sunt mai multe de fapt : poate fi sursa, poate fi placa video de ex.
Cel mai bine mers cu el la un service si vazut ce are, nu te costa nimic, daca e sursa de alimentare scapi cel mai ieftin iei ceva bunicel la 100-150 de lei ca sa nu fie vreo ieftineala chinezeasca cum ai avut pana acum si aia e.
Daca e placa video sau placa de baza ori procesorul atunci e mai nasol.
Pot fi multe ca multe au ventilator.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce e stricat. Sursele is ieftine si usor de schimbat. Insa daca s-a ars ceva pe placa de baza, gen ea sau procesorul atunci e cam costisitor, si poate fi mai convenabil sa iei alt pc.

| marinaru777 a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi la un service pc sa faca o constatare.