| Sandman95 a întrebat:

Adresez aceasta intrebare persoanelor care se pricep la laptopuri. Vreau să achiziționez unul și am văzut două modele care mi-au sărit în ochi. https://altex.ro/......AP5ES99EA/ și https://altex.ro/......Q3REX005/. Care este mai bun? Știu că nu o să fie diferență exagerată între ele.

7 răspunsuri:
| PappZsoltAndras a răspuns:

Vezi ca primul laptop a intrat in stoc epuizat!

| Sandman95 explică (pentru PappZsoltAndras):

Doar pe site, în magazin l-am găsit.

| PappZsoltAndras a răspuns (pentru Sandman95):

Un laptop cu 8gb de ddr4 ram este suficient, deci nu cred ca ar trebui sa iti mai cumperi ram. Eu as opta pentru un m.2 ssd langa HDD ala, pentru ca o sa te ajute ENORM. Dupa mine as alege primul laptop.

| Sandman95 explică (pentru PappZsoltAndras):

Ok, dar de CPU/GPU nu s-a legat nimeni. M-am documentat, unii au zis că Intelul și gtx e mai bun, alții AMDul.

| PappZsoltAndras a răspuns (pentru Sandman95):

Ca performanta Intel-ul "bate" pe Amd (desigur nu cu mult, nu cu o diferenta drastica, dar se poate vedea si la procesari normale si la gaming. Geforce intrece radeon chiar daca au aceeasi memorie de 4 GDDR5. Optez faptul ca primul laptop nu vine cu un sistem de operare preinstalat, deci va trebui sa cumperi un sistem de operare (sau sa piratezi de pe un site). Al doilea laptop vine preinstalat cu Linux. Nu stiu nimic ce sa spun despre Linux, pentru ca nu am avut niciodata instalat pe un PC.

| PappZsoltAndras a răspuns:

Diferentele (destui de mari) sunt: la al doilea laptop (Acer), are doua sloturi de ram si doar un slot este ocupat, deci poti sa cumperi un ram pentru calculator si poti sa "upgradezi" pana la 32 gb de ram. La primul calculator (HP) Are un slot de m.2 disponibil, deci poti cumpara un SSD (de preferabil Samsung, pentru ca citesc si scriu foarte repede), iar SSD se ocupa de viteza de copiere (citire/scriere), Cat de repede porneste laptopul si mai multe lucruri, pe cand HDD-ul se va ocupa doar cu stocarea fisierelor. Nu stiu daca mai gasesti inca un model de HP pe alt site, pentru ca de pe altex a intrat deja in stoc epuizat.

| Sandman95 explică (pentru PappZsoltAndras):

E intrat doar pe site, în magazin am fost aseară și era.