| alle_7514 a întrebat:

Am abonament la internet la RDS, si as dori sa imi bag internetul si pe laptop, dar cei de la RDS au spus ca nu se poate, doar daca imi cumpar un router. Nu stiu exact cum functioneaza chestiile astea, dar laptopul meu are wireless. Trebuie neaparat sa-mi cumpar router? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cosmon a răspuns:

Routerul este un aparat care emite semnal wireless, laptopul, are atat placa de retea cu cablu, ca si pc-ul, cat si wireless. Deci iti trebuie rooter ca sa emiti semnal wireless pentru laptop sau un swich ca sa ramifici cablul de retea in 2, dardaca pui cu cablu nu o sa mai poti sa te plimbi vu laptop-ul prin casa. varianta mea e sa te interesezi la cei de la rds pentru ca au o oferta, iti dau un stick de net gratis daca ai abonament la ei mai mare de nu stiu cati euro, sticul e ca cel de la Vodafone, pori sa il iei cu tine oriunde si nu platesti nimic indiferent decat stai pe net ( in afara de abonamentul propriu-zis

6 răspunsuri:
| alexb a răspuns:

Iti explic eu cum sta treaba.

Nu poti sa pui pe laptop, trebuie sa iti cumperi router.

Uite si explicatia :

Cand aia iti pun netul, e pus pe placa ta de retea. Placa de retea a ta si cea a laptopului nu sunt la fel. Sper ca ti-am fost de folos happy

| DjCriss a răspuns:

Iati un Rourter sau ia-ti un modem am si eu de la RDS si eu m laptop la fel ca tine dar eu mi-am luat de la ei un modem si chiar e ff bun

| davidwarner a răspuns:

Depinde in general trebuie sa iti cumperi un ruter, dar daca ai o antena wireless prin apropiere, merge si fara. Daca iti iei ruter merge si pentru calculator(in caz ca are wireless), deci nu mai ai nevoie de abonament. In plus este mai comod, nu ai multe fire. Daca iti iei un ruter bun, ai o viteza la fel de mare precum cea de la RDS. Sau ai putea sa iti iei un modem, pentru internet mobil, dar nu ai o viteza foarte mare in caz ca vrei sa downloadezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, prin router se transmite semnal wireless la laptop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informati pentru internetul de la rds pe http://doreii.wordpress.com/......et-la-rds/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, nu daca ai wireless nu mai este nevoie