| ArisDi a întrebat:

As vrea sa cumpar un router portabil dar nu stiu exact cum functioneaza. Trebuie platit pe luna vreun abonament la internet? Functioneaza si in strainatate?

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Un astfel de router funcționează cu o cartelă telefonică, teoretic, ce face el e asemănător cu hot-spot-ul făcut de telefoane. Se face un abonament (Orange si Vodafone au serviciul asta). Funcționează și in afară, mai exact in UE dacă abonamentul făcut ofera posibilitatea de roaming. Chiar și așa, din cauza condițiilor de roaming nu va functiona in afara mai mult de 3 luni consecutive, deci nu e o soluție pe termen lung dacă vrei internet în afară

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Daca te referi la ceva de genul "stick de internet" sau ideea de "modem pe usb", trebuie sa ai o cartela cu gb pe ea, de la providerul tau de telefonie. Vezi ca unele sunt "codate", adica, daca iei un router de la Orange merge doar pe cartela de Orange (pana platesti un pret ca sa-l decodezi).