| GoogleUser a întrebat:

Salut, am achizitionat astazi un laptop Acer Aspire E5, iar fratele meu a varsat apa pe tastatura, din fericire, nu era pornit. L-am lasat sa se usuce, si nu l-am pornit. Ce ar trebui sa fac mai departe?, exista riscul sa fi ajuns apa la componentele interne si sa nu mai porneasca?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Poți să-l pui pe calorifer cu tastatura în jos ca să se usuce mai bine. ( Atenție : caloriferul să nu fie foarte fierbinte, să fie cald cât să poți să ți mâna pe el fără să te frigă ). Sau ai putea să-l lași cu tastatura în jos ca să se scurgă apa, dacă mai are vreo picătură de apă în el și să-l lași câteva zile... E cam riscant deoarece, nu poți să ști dacă mai are apă în interior sau nu și dacă are apă în el și pornești laptopul se poate arde. Ca un sfat pe viitor. nu se mănâncă și nu se bea lângă laptop.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mai lasa-l asa o zi doua la caldura dar nu sal bagi in foc laughing si dupa poti incerca. Eventual scoatei bateria cai mai bine in caz ca se duc aburi pe undeva sa nu se arda ceva. Tastele nu-s direct pe placa de baza are sub ea o folie de plastic, deci daca l-ai intors rapid stai bine na ajuns cred pe placa de baza.Cam asta e tot. Dupa o zi doua pune-i bateria la loc si porneste-l. Daca porneste si tastele nu mai raspund desi nu vad de ce scoti tastele nu-i asa de dificil, tastele se scot fara sa demontezi tot laptopu si eventual cureti, desi nu prea vad ce.Dar nu ajungi tu acolo stai lnistit, laptop e bun lasa-l sa se usuce bine apoi incearca.

| gelu1970 a răspuns:

Mergi la un service sa il dezmonteze bucatele si dupa ce sunt siguri ca nu are apa in el, cu mult noroc, poate o sa mai mearga.
depinde ce cantitate de apa a "baut" laptopul.

| Iunix a răspuns:

Cât timp l-ai lăsat să se usuce? Câtă apă ( aproximativ ) a vărsat pe laptop? Întoarce-l cu tastatura în jos, ține-l bine şi scutură-l, mişcă-l puțin să vezi dacă iese apă din el.

| GoogleUser explică (pentru Iunix):

L-am lasat de la ora 2, s-a varsat aproximativ 300 g apa, la inceput a iesit apa, acum nu, l-am intors destul de repede

| K0sti a răspuns (pentru GoogleUser):

300 g? Adio, altul!
Bateria ai scos-o, sau vrei sa ti-o scoatem noi?

| Iunix a răspuns (pentru GoogleUser):

Poți să-l pui pe calorifer cu tastatura în jos ca să se usuce mai bine. ( Atenție : caloriferul să nu fie foarte fierbinte, să fie cald cât să poți să ți mâna pe el fără să te frigă ). Sau ai putea să-l lași cu tastatura în jos ca să se scurgă apa, dacă mai are vreo picătură de apă în el și să-l lași câteva zile... E cam riscant deoarece, nu poți să ști dacă mai are apă în interior sau nu și dacă are apă în el și pornești laptopul se poate arde. Ca un sfat pe viitor. nu se mănâncă și nu se bea lângă laptop.

| Iunix a răspuns:

Sau, o altă idee mult mai bună, poți să usuci laptopul cu un feon.

| GoogleUser explică:

Salut, acum scriu de pe laptopul cu pricina, l-am lasat 24 de ore sa se usuce, la caldura de aproximativ 40 de grade, acum i-am instalat windows si merge totul bine. Multumesc pntru sfaturi.

| Teeeodora a răspuns:

Da, exista. Lasa-l pe un calorifer fierbinte.