| ѕlαѕհ a întrebat:

Am achizitionat un PC care are Linux Ubuntu 14.04 instalat.
1.Se poate sa instalez Windows 7 Ultimate 64bit fara sa sterg Ubuntu si sa le pastrez pe ambele intr-o partitie? Daca da, cum?
2. Dintr-un hard disk de 1TB, cati gb ar trebui sa pun in acea partitie (C)?
Dau funda, multumesc.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poți instala Windows și să păstrezi alt sistem de operare.
Dacă ai nevoie de dual (sau multi) boot - pui prima dată Windows, pe urmă orice vrei tu.
2. Linux-ul NU se pune pe partiție cu Window$. E preferabil să formatezi partiția de window$ cu NTFS (de fapt, așa o face by default la instalare), iar cea LINUX cu ext2, ext3 sau ReiserFS sau alt sistem de fișiere adaptat acestuia. În plus, o să ai nevoie și de o mică partiție de swap (= dublul memoriei RAM instalate).

| SilviaDulcik a răspuns:

1. De ce ai vrea sa pastrezi Ubuntu?

2. Daca vrei sa faci partitia C mai mare sau mai mica inseamna ca o sa pierzi informatia de pe hard disk, ex: sistemul de operare Ubuntu.

| costin007 a răspuns:

Da se poate doar ca o sa ți meargă mai greu pentru ca se băț cap în cap exact ca 2 antiviruși instalați pe un singur windows și ca să mărești hdd nu poți decât prin formatarea hdd ului deci o să pierzi ubuntu

| K0sti a răspuns (pentru costin007):

Te-ai gandit mult pana ai scris prostia asta?