| Dany012 a întrebat:

Salut am achizitionat un router: "N router TL -WE740N 150mbps".
Am incercat sa il instalez dar n-am reusit, am net de la romtelecom clicknet abonament 14 mbps, am facut cum am vazut la instructiuni am conectat routeru la modemul SmartAX MT882 toate bune dar nu aveam net pe pc si am conectat routerul la pc. In concluzie habar n-am sa-l instalez chiar daca urmez manualul straight face.
Ma poate ajuta cineva? cu asta? Instructiune detaliate va rog

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Da o resetare la router. Ca sa rezetezi, pornesti router-ul si tii 30-45 secunde pe butonul de reset din spate cu o agrafa apasat. Router-ul se va restarta.
Dupa asta, procedezi astfel. Conectezi cablul cu care aveai inainte conexiunea la internet la pc(cand nu aveai router wifi), il scoti din pc si il coenctezi la WAN la router wifi. De la router wifi, de la lan1, pui cablul din pachet si faci elgatura astfel: lan1-pc tau. De pe pc dupa ce ai coenctat astepti 2 minute, dupa care deschizi un browser si accesezi 192.168.1.1 sau 192.168.0.1(depinde de firmware). Te autetifici. Apesi start la pc, deschizi cmd, si scrii: run
In run, scrii cmd. O sa apara o fereastra neagra. In fereastra neagra, scrii: "getmac" fara ghilimele si dai enter. La physical adress o sa vezi un cod mai lung, de 12 carazctere, grupate doua cate doua. gen: 3F-N4-BB-E4-FF-3T. Retii acel cod, sau lasi fereastra deschisa. In setarile la router megi la clonare mac, si scrii aceasta adresa, si salvezi. Acum mergi la configurare wan, alegi static ip si configurezi. Daca nu te descurci, la tot ce ams cris mai sus, dai resetare si configurezi cu quick setup.
Pentru un mic ghid cu quick setup, ai aici.
http://www.mygarage.ro/......lecom.html

| Dany012 explică (pentru sltlp):

Si. trebuie sa tin modemul si routerul deschis?

| sltlp a răspuns (pentru Dany012):

Da, ambele deschise.

| Dany012 explică (pentru sltlp):

Si la rds cum functioneaza acolo am doar cablul de internet, romtelecomul il am la tara., la rds am routerul acesta si simplu cablu de la ei cu netu

| sltlp a răspuns (pentru Dany012):

Hai ca ti-am desenat, la propriu :))
http://img19.imageshack.us/img19/1395/zaeh.jpg

| Dany012 explică (pentru sltlp):

Multam laughing, master of paint