| raulwwe a întrebat:

Salut.Am avut o placa de baza AMD Sempron si au mers bine jocurile si toate alea si am avut probleme cu calculatorul.L-am dus la reparat(aveam garantie) si problema a fost placa de baza si acum mi-a pus Intel Celeron 450 2.20 Ghz.M-am gandit ca poate e mai buna sau ceva, dar am vazut ca totul merge mult mai rau.Cred ca nu e dual core, ca de exemplu nu ma pot juca Driver san francisco ca spune ca trebuie dual core.Intrebarea mea este ce placa sa cumpar care sa mearga bine ca si AMD care l-am avut inainte, dual core, la un pret nu foarte mare.Sau poate performanta calculatorului este afectata de la placa video? Astept raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Seby90 a răspuns:

Intel i3 - 600 lei
placa de baza cu 1155 - 200 lei
4 gb ram - 200 lei
placa video pe 128 bits si 1gb ram 600-700 mhz 300-350 lei.

1350 lei pentru un rig decent, care va fi outdated in cateva luni oricum.

| raulwwe explică (pentru Seby90):

Mersi,cam asta vroiam sa stiu, o evaluare.Totusi ma gandeam sa cumpar un laptop, dar voi lua o placa de baza noua si o placa video.Nu sunt foarte priceput in domeniu, de aceea intrebam big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby90):

Hahahaha, glumesti. Outdated in citeva luni? Te informez ca folosesc si acum un HD 4770 din 2009 care se misca excelent in cam tot ce arunc in ea. Omul intreaba de dual core ieftin, si tu sari cu procesor de 600 RON... halal.
@raulwwe: Daca te joci, sa nu cumva sa faci prostia sa iti iei laptop! Mai bine da un buget si sigur o sa se gaseasca destui sa iti dea sugestii de achizitii...

| Seby90 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce rost are sa dai 300 lei pe un dual core pe care il arunci la gunoi? Sunt sigur ca face fata hdul tau la tress fx hair in lara croft, sau la crysis 3 antialiasing 16x nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby90):

Nu are destula memorie cit sa bag FSAA 16X, lol. Am monitorul de 19, deci 1280X1024. Faptul ca pot sa joc chestii gen CoD:BO2 sau BF 3 cu setari VH (nu am zis ultra, nu am zis super-mega-giga FSAA, de regula un 4X e foarte OK) la cel putin 40 FPS e mai mult decit OK. 300 RON pe un DC pe care il arunci la gunoi? Am avut un X2 4000+ din toamna lui 2007 pina in vara asta, overclockat si rasoverclockat, tras de el in cam orice joc posibil, si inca se misca foarte ok si acum pentru multi utilizatori, doar ca am trecut pe Intel (i3) pentru chipset (SATA3, am trecut la SSD si AMD cam are probleme de chipset cu SSD-urile) si temperaturi/consum. Inca sint foarte multi care se chinuie sa joace cu 10fps cu cine stie ce X1550-uri si Pentium 4... asa ca pentru ei ar fi un salt fabulos un dual core de 300 lei pe care cu siguranta nu il vor arunca prea curind.

| Seby90 a răspuns (pentru KodrutZ):

Cum zici tu, eu personal prefer sa dau un ban in plus dar sa stau linistit ceva timp. Rulez cu un i5 momentan si se comporta superb, un ssd ar trebui, dar nu ma incita atat de tare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby90):

Sa vezi cum se misca sistemul cu unul, si o sa te incite... vezi ca gasesti pe amazon la preturi FOARTE ok, trebuie sa urmaresti doar promotiile. Pe mine de exemplu un Sandisk Extreme de 120 GB cu controller SandForce m-a ajuns vreo 96 EUR, cu tot cu transport.

| Seby90 a răspuns (pentru KodrutZ):

Buget restrans momentan. Si tare as vrea sincer o placa de sunet inainte de SSD. Bine, eu sunt si putin audiofil. Deja m-am sictirit rau de tot de cea integrata.

| KodrutZ a răspuns (pentru Seby90):

Oh, da, am facut si miscarea asta in vara, am luat din toata saracia si un Xonar DS pe linga SSD si procesor-pb-ram. Sublim! O sa merite investitia, crede-ma. Aici nu te pot sfatui decit sa cauti tot pe-afara sau chiar SH-uri, poate gasesti un Creative adevarat d-ala de prin 2000-2003. Placile de sunet noi s-au scumpit in draci (am dat vreo 110 RON pe a mea de la eMAG, am avut si un cupon de reducere, iar la citeva luni dupa sarise de 2 milioane pret intreg) si nici "nu se mai fac cum se faceau odata".

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

Deci in principal sa schimb placa de baza pentru o performanta mai buna? Inainte cand aveam AMD-ul totul mergea bine, eram multumit, acum cu intelul e problema... Daca cumpar placa de baza Acer rc415t de exemplu e buna? Ar merge bine? Pe mine asta ma intereseaza cel mai mult, o placa de baza care sa faca calculatorul sa aiba viteza la jocuri. Daca poti sa-mi dai exemplebig grin Cam 300 lei maxim big grin... de inceput

| Seby90 a răspuns (pentru KodrutZ):

Stiu povestile. Sincer ma tenta enorm sa cumpar un creative external pe usb, pentru casti scoate destul din alimentarea usb. Am citit recenzii decente. M-ar fi avantajat protabilitatea, sunt in dubii acum.

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Placa de baza nu te incalzeste cu nimic fara un procesor si o placa video infipte in ea. Cu 300 RON nu iei nimic.

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

Deci trebuie sa iau procesor? Nu sunt priceput, cand mi-a reparat calculatorul a zis ca mi-a schimbat placa de baza a pus Intel si deci procesorul e Intel celeron 450? Deci placa de baza nu e tot cu procesorul? De exemplu asta e bun? http://www.publi24.ro/......f6a5f.html

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Wow, ce e mizeria aia cu condensatori clasici? In alta ordine de idei, ia si citeste aici apoi revino - http://stiri.cel.ro/......r-desktop/

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

Esti genial.M-am prins si eu...Deci placa de baza nu e neaparat sa o schimb? Daca schimb procesorul e destul? Placa mea video e destul de buna, de prin 2010 o am cand am luat pc-ul.Nu am probleme cu placa video, dar schimbarea asta spre Intel m-a mancatlaughing.Si am niste drivere tot de cand am cumparat pc-ul si acum dupa schimbarea placii nu a fost folositor.Am Nvidia 6800 parca, specific pentru amd sempron.Tu ce procesor imi recomanzi?

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Cel mai probabil nu o sa fie procesorul compatibil cu placa de baza. Placa video CE ai mai exact? Si in 2010 erau o gramada de ragalii pe piata cum sint si acum, se prea poate ca nici pe partea asta sa nu stai prea bine. Drivere logic ca iti iei ca omul de pe net cind apar versiuni noi, ce naiba...

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

Am gasit hartia care am primit-o de la service. Spune ca a fost problema la placa de baza si placa video defecte. Probabil a schimbat toate astea(placa de baza cu procesorul si placa video) si mi-o pus ce au avut ei pe acolo.Deaia, e clar ca e un fel de downgradare la pc...Deci trebuie sa schimb toate ca sa fie compatibile?

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Pai cum vine asta, ti-au schimbat dupa ureche? Pai tu citi bani ai dat si PE CE mai ales? Zomfg... pai asa te duci in service, iti iau componentele bune, zic ca sint bulite si iti pun panarame in loc. Macar ti le-au dat pe alea bulite inapoi dupa ce le-au inlocuit?

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

NU... niste lenesi... deci aveam garantie, tot ce au facut ei a fost gratis dar mai bine nu ma duceam sa schimbe, acum ma costa o gramada ca sa refac performantele pc-ului.Am gasit si ce aveam inainte. Tip procesor: LE-140
Model Procesor: AMD Sempron
Frecventa procesor: 2.7 GHz
Model placa video: PCI-Express, GeForce G100
Memorie video: 512 Mb DDR2
Capacitate HDD: 250 Gb
Memorie RAM: 2048 Mb DDR2 sistemul este gamer VX2

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Ah, da, si inainte era praf si pulbere. Ce naiba sa fie gamer la asta... auzit tu, G100, ptiu, piei Satana!

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

Pai ce sa zic, nu e calculator performant, se zice gamer dar nu e asa de bun cum sunt astea din ziua de azi ...Adevarul doare laughing numai ca nu-mi convine ca imi merge mult mai prost cu intelul... inainte puteam juca si fifa 13, acum nici poveste.Eram multumit cu ala de dinainte, dar o sa umblu dupa ceva calumea big grin, sau daca nu, cumpar pc nou

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Nici astea din ziua de azi, cam toate care se vind ca "gamer" sint niste timpenii infecte. Calculatorul pe care mi l-am facut singur in 2007 in toamna, de exemplu, sterge pe jos cu ce ai luat tu in 2010 etichetat ca "gamer". Si sa nu crezi ca am dat 3-4-5000 RON pe el atunci, m-a ajuns undeva in jur de 1900 RON unitatea. Nemernicii astia se bazeaza pe faptul ca multi cumparatori habar n-au ce si cum si le baga pe git mizerii...

| raulwwe explică (pentru KodrutZ):

Pai nici eu nu stiu ce cumpar, uneori ma uit la pret, dar nu asta conteaza, conteaza ce e inauntru.Deaia vreau sa aflu mai multe.Voi investi in ceva mai bun pe viitor, dar am de strans bani.O sa apelez la specialisti sa aflu ce e mai bun.Mersi mult ca m-ai ajutat!

| KodrutZ a răspuns (pentru raulwwe):

Pai specialisti destui sint si pe aici. Uite, orientativ, o configuratie completa in linia a ceea ce a propus seby cu componente de calitate si foarte ok pentru jocuri macar vreo 2-3 ani: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629842/

25 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

In primul rand amd sempron este procesor nu este placa de baza de asemenea si Intel celeron
In al doilea rand celeron 450 este single core
Deci pe scurt sistemul tau este unul slab si de acea nu iti merg jocurile

| Spaz472 a răspuns:

LMFAO! rolling on the floor)