| Robert12314324 a întrebat:

Salut, am castile conectate si microfonul de la ele in setari apar si totul arata ok, dar ele nu functioneaza, am incercat sa instalez driverile si imi apar ca sunt instalate (pc)

8 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Nu mai ramane decat firul intrerupt. In alt dispozitiv ai incercat?

| Robert12314324 explică (pentru dinaprilie):

Da am incercat si merg pe alt dispozitiv

Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca driverele sunt instalate, mufa mama poate fi defecta, nepotrivita, sau sa nu faca contact.
Atentie la numarul cintactelor de pe mufa, daca se potrivesc (problema des intalnita)!

| Robert12314324 explică (pentru Bula):

Mufele fac contact si cele de pe fata si cele de pe spate
ce este dubios este ca nu merge nici microfonul si nici castile (sa se strice cele 2 mufe in acelasi timp nu cred)

| dinaprilie a răspuns (pentru Robert12314324):

Software e ok hardware e ok. Ce poate fi?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Robert12314324):

Daca este placa audio Realtek, atunci este un panou de reglaj pentru alocarea mufelor.
Da dublu click pe difuzorul din Taskbar (sau click-dreapta) si intra la reglajele de sunet.
Vezi daca casca si microfonul sunt conectate /alocate corespunzator realitatii.

| Robert12314324 explică (pentru Bula):

Pai pe panel am pe verde headphone si pe roz mic in. faza e ca pe hdmi merge sunetul ca am televizor.(orice lucru care in conectez la panel nu se aude si e realtek ) am dat si reset la windows pe degeaba

Bula
| Bula a răspuns (pentru Robert12314324):

In este Intrare linie.
Mic este microfonul.
Verifica sa nu fie iesirea (pe casca) pusa me volum mic sau pe "Mute".
Microfonul se activeaza (se aude) doar la programe de inregistrare (daca intrarea aleasa este microfonul) sau daca vorbesti prin Messenger, Skype sau alte programe asemanatoare, dar doar de partenerul de convorbire. In casca /difuzorul tau nu se aude, fiindca ar intra in acrosaj (ar fluiera).