| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut, am cumparat acum un i5-1140f totul este ok dar se aude foarte rau ventilatorul lui, se mai auzea asa la i3 meu cel vechi numai cand era la maxim de ma jucam ceva gen Mount & blade bannerlord si nu prea ma pricep este ok sa se auda asa. Imi apare ca temperatura lui este 36-45 de grade, nu are nimic nu? Nu ma deranjeaza asa rau sunetul doar ca eu sunt obisnuit cu cel vechi sa se auda asa doar cand il fortez, da asta se aude asa si cand stau pe browser gen

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti sigur ca, nu ventilatorul SURSEI de curent face zgomot?
E caz mult mai des decat ventilatorul cooler-ului.

Daca zgomotul se schimba /se opreste la franarea ventilatorului (cu degetul sau cu un plastic semi-moale) atunci acel ventilator face zgomot si trebuie schimbat cu altul, cu marime si parametrii identice.

| LupuMarianD2 explică (pentru Bula):

E de la procesor când trece de 60 de grade pornește tare până atunci nu se aude deloc, o sa incerc sa schimb iar pasta și să îl pun iar

| Bula a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Nu e de la pasta.
E o uzura la bucsa ventilatorului, iar la turatie "bate" mai tare si face zgomot.
Daca se aude si curatat de praf, atunci trebuie schimbat cu alt ventilator (sau intregul cooler). Doar asa va fi silentios.

| LupuMarianD2 explică (pentru Bula):

E recent cumpărat nu are praf

| Bula a răspuns (pentru LupuMarianD2):

In acest caz, pare sa fie defect de fabricatie (dar foarte rar se intampla).
Mai verifica si daca fixarea cooler-ului pe placa de baza este perfecta, sa nu intre in vibratie si rezonanta!

| Brizbriz a răspuns:

"imi apare ca temperatura lui este 36-45 de grade"
e FOARTE mica temperatura

intra in bios si cauta setarile ventilatorului, in mod sigur e pus pe maximum posibil in loc de "quiet" cum ar trebui

| LupuMarianD2 explică (pentru Brizbriz):

Ma uitam acum si sunt momente cand mai deschid o aplicatie ceva sare la 60 de grade si dupa scade imediat la 40, pasta tocmai ce am schimbat-o ce ar putea avea?

| Brizbriz a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Toate proacele sar cand deschizi o aplicatie
insa nu poti sa compari cu i3, ala e gandit nu numai sa fie cel mai ieftin, dar mai ales, sa consume cel mai putin, iar asta se traduce in temperatura, care se traduce in necesitatea de racire

| Ionicaestecher123 a răspuns:

Unge rulmentul cooler-ului se face foarte ușor.
Dai cooler-ul jos ai un acțibild îl dezlipești jumătate și acolo ar trebui sa ai un orificiu rotund cu capac de cauciuc/plastic
Uleiul trebuie să fie unul fin ca uleiul pentru mașinile de cusut.
După ce ai pus acolo 2-3 picături îl pui la loc dar ai grija sa pui și capacul cu acțibild-ul ca-să nu cada jos uleiul îl pornești și îl lași să meargă. Vezi sa nu pui mult ulei că s-ar putea sa nu facă față capacul și să pice.
2-3 sunt îndeajuns
După ce l-ai uns o sa vezi că merge mai repede fara să depună efort și să facă zgomot așa tare și încă ceva curățăl de praf tot calculatorul dacă are praf in el.