| LupuMarianD2 a întrebat:

Buna, am un i511400f recent achizitionat si se incinge foarte repede, tocmai ce am instalat windows si foloseam aplicatia drive booster si ajunge procesorul la 70 de grade, care ar putea fi problema? Pasta termica este schimbata, am pasta termica mx-4, de la ce ar putea fi? Am intrebat pe cei de la pc garage dar el spune ca ''70 de grade nu este o temperatura mare daca apare cand procesorul este folosit'' si inainte aveam i3 6098p si ajungeam la 70 de grade doar cand ma jucam ceva cu cerinte foarte mari gen mount & blade bannerlord, iar acum am 70 de grade doar cu browser aprins si inca o aplicatie.

Răspuns Câştigător
| Ionicaestecher123 a răspuns:

Ai grija ca cooler-ul de la procesor sa funcționeze și să fie lipit de procesor că pasta termoconductoare să își facă treabă să disipe energia termică făcuta de CPU.
Verifică sa îți meargă toate ventilatoarele de pe carcasa, și de menționat indicat este sa ai mai multe ventilatoare care bagă aer și mai puține care scot sau un număr egal de ventilatoare care scot și bagă aer.
Poți deschide Task Maneger-ul și să vezi ce îți utilează mai mult procesorul și să încerci să mai dezactivezi din ele, deoarece cu cat mai multe programe care îți folosesc din resursele procesorului îl fac să stea în utilizare mare de peste 65% și îl fac să producă energie termică.
Daca procesorul tau sta in mai mult de 75% folosire n-ai de ce sa te sperii e normal are mai multe nuclee și threath-uri față de procesorul vechi.
Încă ceva asigură-te că ai un air flow bun al carcasei și vezi că nu fie plina de praf asta duce la supraîncălzire.
Cât la sută e folosit procesorul tau? Daca are mai mult de 75% ți-am zis e ok.
Daca e sub e problemă.
Fundă?

| LupuMarianD2 explică (pentru Ionicaestecher123):

Am carcasa asta https://www.pcgarage.ro/carcase/aqirys/arcturus/#pe_unsealed și praf nu are ce că e de 3 zile luată, o sa incerc sa pun iar coolerul poate merge

| Ionicaestecher123 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

După ce îl pui iară cooler-ul să îmi zici dacă își revine și încearcă să faci din ce ți-am zis daca cooler-ul de la CPU e unul vechi ungel și curățăl de praf ți-am spus cum într-o altă întrebare de-a ta.

| LupuMarianD2 explică (pentru Ionicaestecher123):

Am incercat tot la fel, ai recomandare ceva cooler preferabil de la eMag până în 200 lei să îl schimb pe ăsta?

| Ionicaestecher123 a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Ți-l recomandat cooler-ul asta:
Cooler Procesor AQIRYS Uranus Black, compatibil AMD/Intel
De pe eMag
Preț ok, calitate înaltă, RPM multe, silențios, design frumos cu luminițe și e și pentru AMD și INTEL

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procesorul nu are racire suficienta.
Probabil cooler-ul nu a fost montat bine (cu pasta) si astfel nu poate raci suficient procesorul.
Aceasta operatie este faza cheie la montarea calculatorului si este hotarator la durabilitatea lui.

| LupuMarianD2 explică (pentru Bula):

Am montant de 3 ori cu diferite modele de aplicare a pastei iar coolerul montat fix nu se mișcă deloc și tot la fel

| relian a răspuns:

Care ar putea sa fie problema? Tu esti problema,asta cu siguranta laughing procesorul ala daca ar avea problema sigur va zice,ori va inchide PC-ul.
Dar tu cum nu ai ce face,te apuci sa verifici,atentie fara sa ai idee,fara sa te pricepi,verifici una alta si ti se par tie cas naspa,cum zic uni oameni cauta sa isi faca singuri de lucru laughing

Deci ca idee un procesor,indiferent care ar fi ala,daca cumva sa zici nu mai functioneaza ventilatorul inchide singur computerul,deci nu se va arde
Daca nu ti-a dat nici macar un mesaj de avertizare,nu s-a inchis asa din senin singur,tu cauti sa ai probleme?
La un calculator nu trebuie sa verifici tu nimic,pur si simplu foloseste-l si aia e tot.
Mai vad unia,vai dai cu pasta,am citit destule de la oameni asa,vai temp e mare.Dar de unde stii tu cit trebuie sa fie? Gata scot ventilatorul dau cu pasta, mai trebuie pasta laughing te minunezi cand citesti astea.

Multi nu au ce face, nu au activitate si se apuca ei de reparat sau diagnosticat.
Eu din cate computere am avut niciodata nu am verificat nimic, sa vad eu la ce tem lucreaa procesorul, sau placa video ce face, etcpt ce sa verific astea?
Atit timp cit PC-ul merge si nu da mesaje de avertizare imi vad de treaba.Am trotineta asta de Apple din 2013 de exemplu laughing niciodata nu i-am luat temp ca nu-s doctor laughing dar zboara, functioneaza brici, niciodata nu a zis nimic.
In sf se pare fiecare cu cel doare

| NLS a răspuns:

Exact cum ti s-a raspuns si de către reprezentantul PCG, 70 grade nu e mult, daca apare in load mediu spre maxim (1 joc pornit plus un browser...)
Daca apare in idle, ai o problema.
Fie nu ai pus suficienta pasta,
Fie ai pus cam multa,
Fie nu ai strans suruburile suficient, sau nu ai impins bridele de prindere de tot (eu doar banuiesc, nu pot sti ce ai facut sau nu, dar ar trebui verificat).
Sa instalezi un procesor sau sa montezi intreg PC ul e o operatie destul de usoara, nu ai nevoie de facultate pentru asta, insa ai nevoie de un minim de cunostinte teoretice despre cum si ce trebuie facut.

Iar in alta ordine de idei, problema poate veni de la programul acela folosit, de care 100% nu ai nevoie, nu stiu ce te-a mancat in **** sa instalezi asa ceva.
Din ce sursa l-ai luat?
Pune aici linkul exact.
Daca nu e de pe pagina oficiala, poate sa contina un miner, care iti pune procesorul la treaba.
Driverele se iau doar de pe pagina producatorului placii de baza si de pe pagina placii video.Nu ai nevoie de programe de genul decat pentru placi de baza foarte vechi, la care nu mai gasesti driverele pe pagina oficiala.

Spui ca procesorul atinge fara motiv 70 grade, deci fara programe pretentioase ce ruleaza, dar in acest caz, ai urmarit ce aplicatie/serviciu/ modul din Windows il pune la treaba?
Sa atinga 70 grade cu 4% load, este imposibil (daca e corect instalat).
Indiferent cat de proasta/slaba e placa de baza, RAM-ul sau chiar si sursa.

Si doar informativ: daca nu au trecut inca 24-30 de ore de la instalarea Windowsului, e normal oarecum sa lucreze "pe ascuns" in idle, caci isi face update-uri.
Urmareste maine situatia.

| LupuMarianD2 explică (pentru NLS):

Tocmai am schimbat iar pasta și l-am pus iar tot l a fel, efectiv cu opera aprins daca aprind doua trei taburi incepe și crește gradele la 70, și programul instalat este drive booster l am folosit de nenumărate ori nu am avut problemele, mă gândeam să cumpăr un cooler de preferat de la eMag ai ceva recomandări până în 200 lei? Sau sa fie de la rami? Am doua plăcuțe de rami de 4gb fiecare de 2133 astea nu am apucat sa le upgradez că am zis luna viitoare sa iau unele mai bune

| NLS a răspuns (pentru LupuMarianD2):

Nu e de la RAM, si nici de la coolerul stock.
Insa poate fi de la montarea incorecta.

Coolerul cu care vine TREBUIE sa asigure maxim 43 grade cand nu ai nimic pornit.
Ca in jocuri poti atinge chiar si 75 grade, asta e adevarat, si destul de normal (insa nu se va intampla nimic rau cu procesorul daca atinge 75 grade in load).

Instatleaza GPU-Z si HWinfo, si inregistreaza cate un fisier de log cu fiecare dintre ele, dar pe rand,
timp de vreo 20-30 minute, si in timpul acesta te joci ceva mai pretentios.
In fisierele de log o sa ai o coloana cu temperatura maxima si o alta coloana cu incarcarea maxima a procesorului (load,-ul in procente)

Cum a spus si colegul, daca obtii 70 grade (din anumite cauze, de exemplu un miner care a fost instalat fara stirea ta in PC de vreun program/site/click aiurea ), TREBUIE sa vezi loadul procesorului undeva peste 75%.

Te uiti in Task Manager la Procese, inspectezi putin intrarile acelea,
si afli foarte repede ce/cine streseaza procesorul.

Daca te incapatanezi sa cumperi cooler,
Deepcool Gammaxx 400 v2 (170 RON)
sau
Deepcool Gammaxx GTE v2 RGB (189 RON)
sunt ce trebuie (mai ales al doilea)

https://www.pcgarage.ro/......na-la-200/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde, vezi in task manager cat de mult e utilizat. Poate nu ai pus bine pasta. Daca esti in joc pana si 80 de grade ar fi normal