| tufan3241 a întrebat:

Salut am cumparat un Laptop Asus X550CC-XX061D cu procesor Intel® Pentium® 2117U 1. 80GHz, 4GB, 500GB, nVidia GeForce GT 720M 2GB, Free DOS, Matte Dark Gray, problema ar fi ca imi cere sa instalez un driver de placa video Intel si nu inteleg de ce...

Răspuns Câştigător
| nicoalina a răspuns:

Majoritatea laptop-urilor au și placă video integrată (Intel) de exemplu pentru că aceasta este folosită atunci când nu folosești laptop-ul pentru jocuri deoarece consumă mai puțin curent și astfel te ține bateria mai mult.
Dacă ar fi folosită tot timpul placa video 3D, te-ar ține de 2-3 mai puțin bateria. În plus, ar face și mai multă gălăgie și mai multă căldură laptop-ul tău.
Așa că instalează și placa Intel. Atunci când e nevoie, intră automat în acțiune placa video dedicată.

13 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Free Dos?
presupun ca ai instalat windows.

placa video Intel este cea integrata. ea este cea pe care laptopul o utilizeaza pentru aplicatii ce nu necesita procesare grafica intensiva(ca la jocuri sau programe de editare 3d, video sau audio)

la ce aplicatie iti cere sa instalezi intelul?

| tufan3241 explică (pentru Danzell):

Deci sa inteleg ca cea nividia intra atunci cand necesita mai multe resurse?

| Danzell a răspuns (pentru tufan3241):

Nu neaparat. functioneaza in paralel. practic cea Intel este cea care iti permite sa vezi ce vezi pe ecran atunci cand navighezi pe net sau pur si simplu faci ceva in windows.

unde ai verificat daca iti arata placa video?
ai incercat in dxdiag si devicemanager?

| tufan3241 explică (pentru Danzell):

Screen resolution si pe urma am dat la... advanced setting

| tufan3241 explică (pentru Danzell):

Pai am dat screen resolution si pe urma ......advanced setting

| Danzell a răspuns (pentru tufan3241):

Daca ai windows 7 dai pe start si scrie dxdiag apoi apasa enter. acolo o sa iti arate detaliile.
daca ai XP intra pe run si scrie dxdiag

pe windows 7 intri pe start si scrie in casuta de cautare device manager. acolo o sa gasesti toate device-urile instalate, neinstalate sau cele care au probleme. cele neinstalate o sa apara cu un semn de intrebare, cele cu probleme cu un semn de exclamare.

la XP intra pe Run si scrie devmgmt.msc

| tufan3241 explică (pentru Danzell):

Imi aata si placa Intel si cea nividia...

| 0x11111051 a răspuns:

Windows ai?

Trebuie sa iti fi dat si un disc tu toate cele necesare.

| tufan3241 explică (pentru 0x11111051):

Am windous 7, 64 biti

| Edyshk2013 a răspuns:

Pai instaleaza-l, ce are?

Poate ca nu ai toate driverele instalate!
Fa un scanner cu un program luat dupa internet...Nu mai stiu site-ul exact.

| tufan3241 explică (pentru Edyshk2013):

Am instalat dar cand intru sa vad ce placa video am imi arata Intel si nu nividia,,, pe mine asta ma ingrijorat ca am dat degaba bani pe un lucru pe care nu-l, si cred ca nuss primul care se pacaleste...

| GeorgeValentin25 a răspuns:

Daca nu gasesti driver-ul, intra pe site-ul Asus... si vei gasi acolo tot ce iti trebuie.

| tufan3241 explică:

Deci placa video nividia se activeaza cand imi trebuie mai multe resurse de exemplu jocuri?