| TheAnswerMan a întrebat:

Am deschis un email si am luat un virus... Nu imi mai apar fisierele in nici un hard disk. Desi computerul imi zice ca sunt ocupate. Ce ar trebui sa fac? Nici pe desktop nu imi apare nimic.sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi. Succes şi numai bine!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Devirusează-l sau reinstalează sistemul, iar pentru recuperarea datelor poţi folosi cu încredere ubuntu linux în mod live cd nu install că o să le pierzi de tot, montezi partiţiile salvezi datele pe un stick sau on line că bănuiesc că numai o unitate optică ai(asta dacă nu butezi de pe USB cu linuxul)(şi poate dai şi de virus, de obicei se ascunde în system 32 din C şi în system restore ) şi apoi ca devirusare poţi folosi uneltele incluse pe Hiren's boot Cd sau avira rescue cd că avira mi se pare mai bun când vine vorba de viruşi, apoi asigură-te că datele salvate nu au viruşi printr-o scanare de viruşi pe un alt sistem. Ştiu că pare complicat dar informaţiile ce ţi le-am dat au dat rezultate foarte bune în practica ce o am.Succes

| imaqtpie a răspuns:

Http://www.malwarebytes.org/ = descarca, instaleaza, actualizeaza si dai un sacan.

| Magnifico a răspuns:

Ai incercat sa dai click dreapta-remove la Hard Disk?thinking

| XatomisX a răspuns:

Baga din nou windowsul si dai formatare la toate partiitile si iti garantez 100% ca ai scapat de virus

| MITZANUL a răspuns:

Incearca o devirusare cu un Rescue CD de la bitdefender sau avira.

| TheAnswerMan explică:

Am rezolvat treaba cu fisierele din hard disk dar chestia e ca desktopul meu e gri acum laughing si nu apare nimic.
loandelasal e buna metoda dar daca vrei funda ajuta-ma sa fac din nou desktopul happy (eu tot iti dua funda dar va rog sa ma ajutati)

| TheAnswerMan explică:

Apropo!
Nici click dreapta nu imi merge pe desktop.Pe bara de start merge.
Desktopul nu poate fi accesathee hee

| MatzzaaaEteeNaa666 a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul...asta am patit si eu, si nu am avut ce sa-i fac.straight facewinking