| IanchisAlex a întrebat:

Salut.
Am o problema.Am avut un sistem 2.1 si mi s-a stricat o boxa asa ca mi-am legat o boxa de combina. La boxa aia de la sistem am taiat pe la mijloc sa-mi ramana firele alea doua, dar avea culorile alb si rosu dar boxa de la combina rosu si negru.
Prima data am legat rosu cu rosu si alb cu negru na mers. Dupa aia am legat alb cu rosu si rosu cu negru dar cand am dat la maxim se auzea foarte incet si dupa cateva minute nu sa mai auzit nimic.
Va rog ajutati-ma. Un expert in din astea.

3 răspunsuri:
| PisicMic19 a răspuns:

Eu zic sa te potolesti banuiesc ca este diferenta de impedante intre boxe sa nu arzi amplif.Normal era rosu cu rosu sa fie dif in faza

| PisicMic19 a răspuns:

Da o cautare pe www.okazii.ro imposibil sa nu gasesti ce ai nevoie. Posibil fir dez de la difuzor desf boxa scoti afara dif masori pe ohmetru scala 200 ohmi, conductoarele=cablu alim sa nu fie intrerupt.Masori la bornele bobinei sa aiba cont daca este intrerupt dif te uiti cu lupa ca ies din conector 2 lite subtiri sa nu fie int. Vezi ce scrie pe dif beteag si cauti unul pe okazii si il inloc si scapi de necaz

| IanchisAlex explică:

Am uitat sa spun ca sistemu 2.1 e output si cand bag mufa de la boxa de combina mi se aude cu bass iar daca bag in cealalta mi se aude fara bass, si cand mai bag o boxa nu se mai aude aia de la combina.