| DMXaman a întrebat:

Salut, am doua probleme legate de conexiunea la internet. A doua problema nu trebuia sa se întâmple, dar când apare o problema nu e niciodată singura. Dacă știe cineva cum sa ma ajuta îl rog sa o facă, dau fundă.

1: Am o problema la PC în momentul în care vreau sa întru pe orice înseamnă Microsoft, asta include site-ul, cont și mai ales Microsoft store în care mi se spune ca nu sunt conectat la internet deși celelalte site-uri precum Google, YouTube etc. Nu au nicio problemă. Am încercat timp de câteva zile sa rezolv problema, am încercat toate metodele, am zis sa dau și un reset la Windows și ce sa vezi, nu ma lasă pentru că nu am net. Dacă are cineva o metoda mai nestiuta care funcționează sau a mai pățit cineva acest lucru îl rog sa-mi spună.

2: în încercarea de a reuși sa pot întra pe Microsoft store, asa cum am mai zis, am încercat multe idei și multe sfaturi, iar la un moment dat am încercat sa întru și pe setările routerului sa vad dacă pot face ceva, am dat un reset la rețele în speranța că se rezolva asa și nu a mers. În momentul de fata nu am internet deloc, parola de la wi-fi nu o mai știu și nu dacă introduc adresa IP pe google ca să mă uit la parola îmi spune ca site ul nu a putut fii găsit, am încercat sa resetez IP-ul, chiar și sa îl schimb cu altul, ceea ce nu a mers, iar acum, mai nou, când întru în cmd și scriu ipconfig ca să îmi vad adresa ipv4 îmi da eroarea "media disconnected". Am încercat fiecare varianta și nu a funcționat, inclusiv în BIOS, inclusiv un hard reset la router, dar nimic.

Cine are vreo soluție sau vreo idee pentru una sau ambele probleme îl rog sa îmi scrie pentru ca nu mai știu ce sa încerc și ce sa fac, multumesc

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

1. Cel mai probabil ai un malware care nu te lasa sa accesezi anumite site-uri.

Trebuia sa verifici cu telefonul daca te lasa sa accesezi de pe mobil site-urile ce nu iti merg pe PC.

Cea mai simpla varianta, un stick cu windows 10 si reinstalezi 'pe curat' sistemul de operare.

2. Ai resetat routerul si acum nu mai este configurat si nu se poate conecta la retea.

Trebuie configurat (gasesti pe internet tutoriale cum sa faci asta). Daca nu te descurci cauta pe cineva mai priceput sa te ajute.