| RaresXD a întrebat:

Salut
Am facut recent un PC pentru gameing si vreau sa stiu daca :
-piesele sunt compatibile
-daca merita
si daca este bun
Daca nu va rog spuneti-mi ce trebuie schimbat happy
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| heldeN a răspuns:

De ce preferi sa dai 800 lei pe 8350 cand ai 8320 la 600 lei si sunt indentice, sa dai 200 lei pentru 500mhz chiar nu merita, ia sa vedem ce iese
-octo core puternic
-Placa de baza dotata
-8gb ram
-1TB hdd nu 500 ca si la tine
-Placa video mult mai puternica, r9 280x nu r9 270x
-Sursa mult mai puternica, chiar daca are doar 50w in plus, e mult mai calitativa
-Carcasa ok
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/893011/

ALL GAMES ON ULTRA 1920x180

| heldeN a răspuns (pentru heldeN):

Am vrut sa scriu 1920x1080 ..am uitat un 0 laughing
@R0b01993 Nu se arde nimic, coolerul stoc e facut sa tina daca nu faci OC, si la un procesor asa puternic OC-ul nu-si are rostul, in gaming nu face nimic

@c112233 rolling on the floor du-te ma, ale tale sunt mai mari? Adica procesor-ul nu este de 5cm ci de 1m nu? laughing omg

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu sunt de parere ca sursa ar putea fi mai puternica. Eu zic ca 600 W ar fi minimum minimorum.

| heldeN a răspuns (pentru Salontanul):

R9 280x + restul sistemului consuma in full load 450 W, ii mai raman 100 de rezerva, sursa pusa de mine este foarte puternica, si acum e la promotie

| Salontanul a răspuns (pentru heldeN):

Eu nu mai suport cetatenii care-mi raspund mie de dragul de a raspunde. Habar n-ai de nimic si te bagi in sufletul meu luandu-mi aerul. Nu te-am intrebat nimic si cei 7 ani de acasa iti spun ca atunci cand doi straini vorbesc intre ei nu-i frumos sa te bagi. Dar se pare ca pe tine te-au dat la 6 ani la scoala. Masoara o sursa cu un wattmetru si spre surprinderea inteligentei tale vei vedea ca nu da mai mult de 70% din puterea inscrisa pe cutie.
Puterea consumata de acest procesor este de 125 W. Teoretic. Ca practic el consuma mai mult. Placa video: consuma in jur de 120 W. Luand in considerare si ce consuma restul: 2 ventilatoare, memorii, Hdd, DVD RW, si cu ce se pierde in ele si in placa de baza vei vedea ca 400 W ii trebuie ca unu.
450W x 70% (in cel mai bun caz)= 315 W. Ce faci cu restul?
Te rog nu-mi mai trimite raspunsuri daca nu te intreb.

| sltlp a răspuns (pentru Salontanul):

Sursa aia ofera 80% eficienta, fiind testata chiar de un user de pe mygarage, comprand sarcina cu ce tragea din priza. Si scoate, ca a tras de ea cu un gtx480.
Placa video consuma mult mai mult. O placa de baza cu un hdd iti pleaca si din 50w. Un procesor mai normal, gen Intel i5 1150+placa de baza+hdd+toate cele fara placa video ii ia maxim 150W. Si vezi ca uiti ceva. Ce spui tu se aplica la sursele delux. Aici e altceva. Eficienta este raportul din cat trage din priza/vs eticheta. Se presupune ca ea rezista la o incarcare de 400-500w trangand din priza undeva la 600-650w.
Oricum, ai si tu dreptate, sursa aia nu face clar fata. Placa video ia 330w in full load, nu 100, ia procesorul ala, numai hartia e de 100, ca e amd. Fx-ul ala ajunge in 200w lejer. Mai degraba sursa de 700w laughing.

| Salontanul a răspuns (pentru sltlp):

Alooooooooooo! Ce dracu' aveti? Am pus eu vreo intrebare? Lasati-va de droguri!

| RoBoT93 a răspuns:

1) Piesele sunt compatibile
2) E foarte buna, avand in vedere procesorul ( 8 nuclee ), placa video 2 GB 256 Bits
3) Te sfatuiesc sa-ti iei un cooler mare, cel care ti-l dau ei e mic si nu o sa faca fata. Sa nu se arda ceva...
4) O sursa de cel putin 550-600W. Asta nu o sa duca prea mult... ( Daca vrei sa pui si o placa de sunet sau altceva... daca nu mai adaugi nimic, e ok asa )

Succes cu ea happy
Sa compari preturile si cu PCFUN, e aceeasi firma dar sunt preturi diferite

| c112233 a răspuns:

Piesele sunt forate bune dar pacat ca eu le am de 2-3 ori mai mari