| Daniel_Andone_1993 a întrebat:

Salut, am facut un upgrade la PC mai exact placa de bază si procesorul.
Placa de baza este GIGABYTE B560M AORUS ELITE
Iar Processorul i5 11400f
După schimbare acestora am instalat Windowsul si toate driverele necesare dar am o problemă (la pierderea curentului din sursă calculatorul are o pornire mult mai grea si nu, numai atât, imi apare o imagine neagră cu o liniuță sus in stânga monitorului apoi începe încărcarea normală a Windowsului si destul de grea si isi revine după câteva restarturi (5, 6)
Folosesc un SSD, nu un HDD
Oare trebuie să-i fac update de Bios?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa-i faci upgrade.
Cand se vede liniuta, probabil se incarca Windows-ul. Poti verifica prin urmarirea Led-ului hard disk-ului (daca este aprins, eventual palpaie.
Lasa-l asa, sa-si faca "treaba" de instalare /configurare.

Daca Led-ul sta stins si trec peste u jumatde ora, atunci vezi daca n-a "inghetat" calculatorul! Apasa tasta Num Lock (de pe tastatura) de mai multe ori, iar Led-ul Num Lock (tot pe tastatura) trebuie alternativ sa se aprinda /sa se stinga.
Daca lumina nu se schimba la apasari, atunci calculatorul "a inghetat". Cauza poate fi un driver nepotrivit sau owerclock.

| Daniel_Andone_1993 explică (pentru Bula):

Mulțumesc frumos, asa am sa fac!

| NLS a răspuns:

Toate chipseturile intre H510 si W580 suporta nativ seria 11 si in mod normal nu necesita nici un fel de update de BIOS.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_chipsets#LGA_1200

1) Totusi, uita-te ce versiune de BIOS are placa,
pentru ca exista o versiune F7 din 2021 ce e recomandata de Gigabyte, plus una (F8) din acest an. Ambele versiuni stabile, doar ca update-ul trebuie facut cu atentie, in caz ca se opreste (se ia curentul, se restarteaza) risti sa ai probleme (uneori mari).

2) Ce Windows folosesti si din ce sursa e descarcat?

3) ai conectat cum trebuie cablul de PWR pe placa de baza?

4) ai instalat inclusiv
Intel INF installation [10.1.18950.8298] 2.77 MB 2022/02/23

Intel Management Engine Firmware [2129.62.62.0] 222.36 MB 2022/02/16

Intel Serial I/O driver [30.100.2129.8] 1.83 MB?

5) ai verificat daca SSD-ul e pus in BIOS pe AHCI?

| Daniel_Andone_1993 explică (pentru NLS):

Am instalat Windows 10 PRO!
Precizez ca această problemă care o am este doar când pierd curentul total din sursă (daca il scot din priza sau cablul de alimentare din sursă)
In rest nu am probleme cu PC!
Dar am sa iau si sfaturile tale in considerare si am sa verific tot ce ai precozat tu!
Mulțumesc mult!