| albertodelrio211111 a întrebat:

Am instalat Kali linux in masina virtuala(Virtualbox) si vreau sa ma conectez la placa de retea.Cand dau comanda specifica pentru a imi gasi placa de retea nu mi se afiseaza nimic.Ideea este ca am incercat optiunea Bridge conections dar din nu stiu ce motiv nu a functionat.Mentionez ca am o placa de retea de la Atheros AR 9485. Ce este de facut pentru a imi putea accesa placa de retea de pe masina virtuala?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Opțiunea setată la mașina virtuală trebuia să fie NAT, asta pentru a împărți rețeaua de net cu hostul.

| albertodelrio211111 explică (pentru DeyCj):

Am schimbat de pe NAT pe Bridged Connection pentru ca nu mergea pe NAT...acum vii tu si mi zici ca de fapt trebuia sa las pe NAT...fratioare sunt foarte confuz

| DeyCj a răspuns (pentru albertodelrio211111):

Presupunând desigur că ai setat la sistemul de operare ca sistem de operare Debian, asta deoarece Kali linux e bazat pe Debian GNU Linux, de asta ziceam de nat nu briged.Eu pe vmWare Worckstation Player tot nat folosesc și nu am avut probleme nici cu derivate Debian(Ubuntu, și altele) și nici cu distribuții independente cum e Pc linux OS sau Arch Linux de exemplu.

| CinevaNou a răspuns:

Poti doar sa accesezi placa de retea virtuala. Daca vrei s-o accesezi pe aia reala trebuie sa-l instalezi pe bune.