| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor la o problema.Am cumparat de curand un pc configurat pe piese de pe emag.Vand mi-au sosit piesele am chemat pe cineva sa mi le asambleze.In cele din urma mi le-a asamblat si a iesit ok, a facut cate ceva in bios, apoi mi-a instalat windows 7 ultimate pe el,dar cand a creat partitiile a uitat sa formateze una dintre ele,care mai apoi nu aparea.Bun, mergea, nici o problema.Mut pc-ul in alta camera si apoi incepe sa se blocheze(freeze)dupa 10 minute, in conditiile in care jucam sah.Dau un restart, aceeasi problema. Apoi am incercat eu sa reinstalez windows-ul(de pe acelasi dvd) si da eroare.Acum,intrebarile mele:1.Care ar putea fi problema? Sa fie ceva setat gresit in bios sau sa fie in neregula dvd-ul(mentionez ca e cam zgariat)? 2.Nu am cumparat separat pasta termica pentru procesor, insa erau 3 dungi de pasta pe cooler.Se poate sa fie asta cauza pentru care se blocheaza? 3. Din moment ce se aprindea si nu dadea blue-screen banuiesc ca nu e o problema cu compatibilitatea pieselor nu? Totusi ca sa stiti despre ce sistem vorbim voi scrie lista cu piesele cumparate.Procesor i5-4440 3.1 ghz box, placa de baza gigabyte GA-H81-DS2,sursa SuperFlower Atlas 530W, placa viseo Sapphire Radeon r7 260x 2gb ddr5, Ram 4 gb hyperx red series, carcasa thermaltake v3, black edition, hdd Toshiba 500 gb sata 3.Cine m-ar putea ajuta sa lase o adresa de email ca eu nu pot raspunde aici

1 răspuns:
| soul2soull a răspuns:

Pasta termoconductoare se pune intre procesor si acel radiator de aluminiu care este sub ventilator. acele dungi de pasta erau probabil ca sa le pui pe procesor ca sa iti faca USOR transferul de caldura dintre procesor spatiu si radiator