| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor la o problema.Am cumparat de curand un pc configurat pe piese de pe emag.Vand mi-au sosit piesele am chemat pe cineva sa mi le asambleze.In cele din urma mi le-a asamblat si a iesit ok, a facut cate ceva in bios, apoi mi-a instalat windows 7 ultimate pe el,dar cand a creat partitiile a uitat sa formateze una dintre ele,care mai apoi nu aparea.Bun, mergea, nici o problema.Mut pc-ul in alta camera si apoi incepe sa se blocheze(freeze)dupa 10 minute, in conditiile in care jucam sah.Dau un restart, aceeasi problema. Apoi am incercat eu sa reinstalez windows-ul(de pe acelasi dvd) si da eroare.Acum,intrebarile mele:1.Care ar putea fi problema? Sa fie ceva setat gresit in bios sau sa fie in neregula dvd-ul(mentionez ca e cam zgariat)? 2.Nu am cumparat separat pasta termica pentru procesor, insa erau 3 dungi de pasta pe cooler.Se poate sa fie asta cauza pentru care se blocheaza? 3. Din moment ce se aprindea si nu dadea blue-screen banuiesc ca nu e o problema cu compatibilitatea pieselor nu? Totusi ca sa stiti despre ce sistem vorbim voi scrie lista cu piesele cumparate.Procesor i5-4440 3.1 ghz box, placa de baza gigabyte GA-H81-DS2,sursa SuperFlower Atlas 530W, placa viseo Sapphire Radeon r7 260x 2gb ddr5, Ram 4 gb hyperx red series, carcasa thermaltake v3, black edition, hdd Toshiba 500 gb sata 3.Cine m-ar putea ajuta sa lase o adresa de email ca eu nu pot raspunde aici.

1 răspuns:
| kassikdoriftar a răspuns:

Este posibil sa fie de la piese, cea mai mica piesa pusa gresit, si tot pc-ul nu mai functioneaza, du-l la un magazin cu electronice, la cineva specializat..se va uita prin el si iti v-a spune exact care e problema.