| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent! Eu am pe laptop Samsung cumparat din magazin cu windows 8. Vreu sa ii schimb cu winodws 7. Dar nu se booteaza si nu stiu de ce. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| andreimazureac a răspuns:

Este oprit din BIOS ca sa nu booteze.Dai un restart la laptop si apesi repede pe F2 sau F1 continuu ca sa intri in bios.Si cauta acolo funcia aia cu BOOT nu mai stiu exact unde e.si daca e oprita activeaz-o salvezi si dai iar un restart si apesi F12 si de acolo alegi sa booteze pe Cd-rom. daca nu gasesti lasa un comentariu si o sa ma uit sa-ti zic exact cum sa faci.

| MafteiVictor a răspuns (pentru andreimazureac):

Am incercat de toate...Eu am Windows 7 pe DVD are vreo importanta? Nu imi apare sa dau pe DVD-rom.

| andreimazureac a răspuns (pentru MafteiVictor):

Nu are importanta ca e pe de dvd Win 7. Windoswrile de obicei se instleaza de pe DVD.Chiar nu inteleg dc nu apare sa alegi CD-rom. Uita-te mai atent prin bios.Ca sa alegi de pe ce sa bootezi apasa F12 si acolo ai mai multe variante si tu alegi CD-rom sau daca nu scrie Cd-rom vezi ca scrie numele Cd-romului, modelu.

| MafteiVictor a răspuns (pentru andreimazureac):

In fine las' laptopul laughing Vreu sa imi instalez pe PC.
Am Win XP. Si aici sigur imi apare CD-rom.
Dar vreau sa stiu cum sa salvez tot din PC. Mai putin din C unde e full. Am 3 partitii C, D, E.

| andreimazureac a răspuns (pentru MafteiVictor):

Pai windosul il pui in C si celelalte partiti nu-s afectate.Muta din C daca ai ceva de salvat in D sau E.Restu partitiilor D si E nu-s afectate.Sa ai grija la instalare nu formatezi nimic nici o partitie cand iti apare sa alegi partitia pe care sa pui windosul sa fi atent sa alegi C, ca daca dai pe D sau E pierzi toate date de pe partitiille respective.Nu ai reusit cu laptopu happy eu zic sa lasi win 8 pe laptop ca win 8 am eu si mi se pare mult mai bun ca win 7.si daca vrei sa arate ca win 7 vezi ca este o varianta ca sai schimbi interfata nu stiu cum ca nu am incercat dar am auzit ca se poate.

| MafteiVictor a răspuns (pentru andreimazureac):

Ok..doar ca pe win7 merg mai bine jocurile

| andreimazureac a răspuns (pentru MafteiVictor):

Sincer am win8 si am avut o gramada de jocuri chiar si 2013 si nu am cine stie ce pc da imi ruleaza si chiar imi merg binen jocurile chiar mai binen ca in win 7.de exemplu acuma joc assasin 3 e 2013 si in win 7 imi mergea la mediu si pe win 8 imi merge la maxim.win 7 consuma si un pic mai multe resurse fata de win 8.asa am citit pe net si am observat si eu ca chiar asa e.dar sunt si jocuri care nu merg pe win 8 si vor win 7.

8 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Schimba ordinea de bootare in Bios.
Apasa tasta F2, pentru a intra in Bios, cauta setarea First boot, sau 1st Boot, depinde dupa Bios, apasam Enter si din caseta deschisa selectam Cd-rom pe prima pozitie, apasam F10 pentu a salva modificare si apasam ok.

| Radu284 a răspuns:

Da disable la UEFI (din Bios).